Alaksandr Łukaszenka psuje Moskwie uroczystą inaugurację Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Rosja stworzyła nowy sojusz gospodarczy z udziałem czterech innych państw poradzieckich. Dyplomatyczną celebrę zakłócił jeden z jej uczestników - prezydent Białorusi, który skrytykował Moskwę za jej restrykcje wobec Mińska.

2014-12-23, 23:29

Alaksandr Łukaszenka psuje Moskwie uroczystą inaugurację Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej
Eurazjatycka integracja
Nowy sojusz gospodarczy - Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) ma podnieść poziom zintegrowania tych krajów i zwiększyć ich konkurencyjność.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dokumenty dotyczące przyłączenia się Armenii i Kirgistanu do EUG, która zaczyna swą działalność 1 stycznia 2015 roku.
EUG powstała na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.

Bez Ukrainy

Do wzorowanej na Unii Europejskiej wspólnocie Kreml chciał wciągnąć także Ukrainę. Ta jednak wybrała integrację z UE, na co Rosja zareagowała aneksją Krymu i wywołaniem konfliktu zbrojnego w Donbasie.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że moc wyjściowa nowej unii to równowartość 4,5 biliona dolarów i 170 mln ludzi.
- Eurazjatycka integracja jest oparta ma wspólnych korzyściach i uwzględnia wspólne interesy - oświadczył Putin po rozmowach w Moskwie.

Łukaszenka krytykuje Rosję

Uroczysty nastrój spotkania zepsuł, jak pisze agencja Associated Press, prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który ostro skrytykował na konferencji prasowej wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi. Łukaszenka zaznaczył, że zrobiono to w trybie jednostronnym i bez konsultacji w komisji EUG, wbrew zasadom Unii Celnej.
Dotychczas Białoruś odnosiła spore korzyści z moskiewskiego zakazu importu żywności z państw UE wprowadzonego w odpowiedzi na sankcje Zachodu wobec Rosji; zwiększała import z UE i odsprzedawała towary Rosji. Rosjanie odpowiedzieli na to wstrzymaniem importu mleka i mięsa z Białorusi, twierdząc, że są naruszane normy sanitarne.

Zagrożenie islamskim terroryzmem

Przed spotkaniem w sprawie utworzenia EUG w Moskwie odbył się szczyt liderów państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).
Liderzy państw członkowskich tej organizacji: Rosji, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu - przyjęli na szczycie wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie coraz większą groźbą terroryzmu, rozszerzającym się ekstremizmem w Azji Środkowej, a także w Afganistanie.
W oświadczeniu na zakończenie spotkania zapowiedziano podjęcie skoordynowanych działań wobec obywateli państw ODKB, którzy walczą w konfliktach zbrojnych po stronie międzynarodowych organizacji terrorystycznych, a następnie wracają do swych krajów.

Zdaniem uczestników szczytu, istnieje groźba powstania przyczółka terroryzmu, którego podstawy tworzą się na Bliskim Wschodzie, gdzie aktywnie działają ugrupowania wyrosłe ze struktur Al-Kaidy, w tym organizacja Państwo Islamskie i Front al-Nusra. Niepokój liderów państw ODKB budzi też groźba rozprzestrzenienia się ekstremizmu religijnego z terytorium Afganistanu na państwa ODKB.
Zapowiedziano wspólne działania w kwestii zapobiegania cyberprzestępstwom.

JU/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej