Wiceminister Jacek Męcina podsumowuje 2014 rok na rynku pracy

Trudny, ale udany. Tak o 2014 roku na rynku pracy mówi wiceminister pracy Jacek Męcina. Sekretarz stanu cieszy się z wprowadzenia kilku istotnych reform. Zapowiada jednak, że za nimi muszą iść kolejne.

2014-12-30, 14:55

Wiceminister Jacek Męcina podsumowuje 2014 rok na rynku pracy
Jacek Męcina. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj

Wiceminister pracy Jacek Męcina: uruchamiamy instrumenty wpływające na jakość pracy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jako niewątpliwy sukces Męcina wymienia wprowadzenie w życie ustawy reformującej publiczne służby zatrudnienia. Nowela wprowadziła nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Wszystko po to, by aktywizować poszukujących pracy, rozwijać ich kwalifikacje oraz subsydiować zatrudnienie.

Ważna decyzja o oskładkowaniu umów-zleceń

Męcina dodaje, że ważna była także decyzja o oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Dzięki temu, osoby zatrudnione na umowach zleceniach, w razie utraty pracy, zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wyższe będą też ich emerytury, renty czy świadczenia na urlopie macierzyńskim. Polityk zaznaczył, że debata wokół przepisów była dobrym przykładem zdrowego kompromisu. Pracownicy, pracodawcy, opozycja oraz ministerstwo mówiło w tej sprawie jednym głosem. Wszystko z korzyścią dla rynku pracy.

Wiceminister pracy Jacek Męcina o wsparciu dla bezrobotnych w 2015 roku

Źródło: Newseria

REKLAMA

Wiceminister pracy podkreśla, że kolejnym umocnieniem pozycji pracownika powinno być ograniczenie zatrudniania na podstawie umów na czas określony. Jak dodaje, sprawa nie jest jednoznaczna i trzeba podchodzić do niej ostrożnie. Z jednej strony przedsiębiorcy muszą mieć elastyczność, gdyż wówczas zatrudniają chętniej. Z drugiej zaś należy polepszać warunki zatrudnionych.
W mijającym roku spadło bezrobocie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie wynosiło ono 11,4 procent. W stosunku do końca ubiegłego roku to spadek o blisko 2 punkty procentowe. Męcina prognozuje, że ten wskaźnik może być w 2015 roku jeszcze niższy.
Pod koniec 2014 roku bez pracy w Polsce jest około milion 800 tysięcy osób.

/

IAR, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej