Rok wyzwań dla Kościoła

– Patrzę na papieża Franciszka z podziwem. Wziął na siebie wiele wyzwań – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Ogórek, historyk Kościoła. Ekspertka podsumowała w PR24 miniony rok i mówiła o wyzwaniach kościelnych hierarchów w najbliższych dwunastu miesiącach.

2015-01-01, 18:04

Rok wyzwań dla Kościoła
Papież Franciszek podczas Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, 01.01.15, Watykan.Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Posłuchaj

01.01.15 Dr Magdalena Ogórek: „Historycy, którzy będą oceniali pontyfikat Franciszka za 50 lat, będą o nim pisali wielkim literami (…)”
+
Dodaj do playlisty

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu stara się zmieniać Kościół. Realizuje m.in. program reform administracyjnych i finansowych. Zdaniem dr Ogórek, 2015 rok może być dla głowy Państwa Watykańskiego trudniejszy od poprzedniego.

– W 2014 roku działo się niesamowicie dużo, ale przed Kościołem nadal stoi sporo wyzwań. Pontyfikat Franciszka obfituje w wiele zaskoczeń i w wielu obszarach jest pontyfikatem rewolucji. Na początku gros komentatorów twierdziło, że zamieszanie wokół papieża to jedynie zabiegi wizerunkowe. Tymczasem, im dłużej trwa jego pontyfikat, tym więcej jest zmian – oceniała ekspertka.

dr
dr Magdalena Ogórek; foto: PR24/MR

Historyk Kościoła podkreślała w Polskim Radiu 24, że gdyby w marcu 2013 roku nie doszło do zmiany na Piotrowym tronie, nie byłoby mowy o reformach na tak dużą skalę.

– Patrzę na papieża Franciszka z podziwem. Wziął na siebie wiele wyzwań – każde z nich można by było podzielić między kilku ludzi. Jak pokazała współczesna historia, Benedykt XVI nie podołałby problemom dzisiejszego Kościoła. Sam dawał do zrozumienia, że sprawy związane m.in. z finansami watykańskimi były ponad jego siły – tłumaczyła dr Magdalena Ogórek.

REKLAMA

W ocenie ekspertki pontyfikat Franciszka za kilkadziesiąt lat będzie oceniany przez znawców Kościoła bardzo pozytywnie.

– Historycy, którzy będą oceniali pontyfikat Franciszka za 50 lat, będą o nim pisali wielkim literami. Reforma finansów Watykanu, która została przez obecnego papieża zapoczątkowana na tak dużą skalę, nie udawała się w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku – stwierdziła rozmówczyni PR24.

Dr Magdalena Ogórek mówiła w Polskim Radiu 24 także o ważnych dla Kościoła wydarzeniach minionego roku – m.in. o kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II.

PR24/mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej