Muzyczny powrót do ludowych korzeni
Muzyka ludowa, etniczna, folkowa. Polscy wykonawcy coraz chętniej sięgają do „źródeł”. We współczesnych brzmieniach wielu zespołów coraz łatwiej można odnaleźć nawiązania do rodzimych utworów. Widać to również po liczbie koncertów, na których rozbrzmiewają folkowe dźwięki. Jednym z najważniejszych festiwali jest „Nowa Tradycja”.
2015-01-18, 20:57
Posłuchaj
W tym roku impreza, organizowana przez Polskie Radio, będzie miała swoją 18 edycję. Ponownie zagrają gwiazdy światowego, jak i polskiego folku. W ramach wydarzenia odbędzie się także koncert Muzyka Źródeł, gdzie wystąpią wiejscy mistrzowie instrumentów i śpiewu ludowego.
– Ideą festiwalu, którego premierowa odsłona miała miejsce w 1998 roku, była chęć stworzenia przestrzeni, w której początkujący wykonawcy będą mogli wykonywać utwory ludowe na swój własny sposób. Przez pierwsze lata impreza była miejscem, gdzie nastąpiło także spotkanie doświadczonych i znanych muzyków z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę – powiedział Maria Baliszewska, dziennikarka Polskiego Radia.
– Myślę, ze nasze festiwale dość mocno wpływają na to, co dzieje się aktualnie na scenie folkowej. Istotą wydarzenia jest to, że stanowi ono inspirację dla wielu młodych twórców, którzy goszczą na „Nowej Tradycji” – podkreślił Piotr Kędziorek, współorganizator festiwalu.
Rosnąca popularność
Jak przyznała Maria Baliszewska bardzo dużo zespołów folkowych osiągnęło spore sukcesy w Polsce, jak i za granicą. Dzięki ich osiągnięciom popularność muzyki ludowej stale rośnie.
REKLAMA
– Można tu przywołać chociażby Kapelę ze Wsi Warszawa, a także Trebunie-Tutki. Są to grupy posiadające światową sławę. To powoduje, że ten gatunek muzyki przyciąga do siebie coraz większą liczbę wykonawców i jednocześnie słuchaczy – dodała Rozmówczyni PR24.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA