Budżet partycypacyjny czyli obywatel decyduje
Mieszkańcy Warszawy decydują, na co samorządy wydadzą część pieniądze z samorządowej kasy. Mowa o budżecie partycypacyjnym czyli tej części miejskich funduszy, które mogą zostać przeznaczone na realizację społecznych projektów.
2015-01-20, 14:17
Posłuchaj
W tym roku do wydania jest ponad 50 mln zł., a warszawiacy mają miesiąc zgłaszanie projektów w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Najczęściej propozycje mają charakter inwestycyjny dotyczą m.in. budowy placów zabaw, ścieżek i ulic. Projekty mogą dotyczyć sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej czy zieleni miejskiej.
– W ubiegłym roku mieszkańcy podjęli decyzję o przeznaczeniu budżetu partycypacyjnego na budowę placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, bibliotek plenerowych a także organizację zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. W założeniach pomysłu każda inwestycja musi być zrealizowana w ciągu roku – powiedziała w Polskim Radiu 24 Justyna Piwko z Centrum Komunikacji Społecznej ms. Warszawy.
Pieniądze z budżetu dzielnic
Gość PR24 Justyna Piwko wyjaśniła, że środki finansowe przeznaczonych do dyspozycji mieszkańców pochodzą z budżetów dzielnic.
– W tym roku każdy zarząd dzielnic musiał przeznaczyć na ten projekt od 1 do 2 proc. ze swojego budżetu. W każdej dzielnicy kwota, o której mogą decydować mieszkańcy jest inna. W rękach warszawiaków jest ok. 51 mln zł., które warto dobrze zainwestować. Takie projekty mają charakter edukacyjny. W ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy uczą się współpracy z urzędnikami, a także zdobywają wiedzę o tym ile pieniędzy miasto przeznacza na konkretne inwestycje – mówiła Justyna Piwko, Koordynatorka ds. budżetu partycypacyjnego.
REKLAMA
Justyna Piwko dodała, że w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego na 2015 rok zgłoszonych zostało ponad 2 200 projektów. W wyniku glosowania przeszło 336 inwestycji, które zostaną zrealizowane w tym roku.
Budżet partycypacyjny jest projektem ogólnopolskim i stwarza mieszkańcom miast możliwość współdecydowania o zmianach oraz drobnych inwestycjach w swojej okolicy.
Polskie Radio 24/ op
REKLAMA