Hiszpania: czterech zatrzymanych, planowali zamach terrorystyczny

Hiszpańska policja zatrzymała czterech mężczyzn podejrzewanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na terenie kraju. Do zatrzymań doszło w Ceucie, hiszpańskiej eksklawie w Afryce.

2015-01-24, 13:43

Hiszpania: czterech zatrzymanych, planowali zamach terrorystyczny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Akcja w hiszpańskiej Ceucie przeciwko dżihadystom: korespondencja Ewy Wysockiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz poinformował, że zatrzymani islamscy radykałowie byli zdeterminowani, aby przeprowadzić atak i dobrze do niego przygotowani - zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Dodał, że ich komórka terrorystyczna wykazuje wiele podobieństw z napastnikami, którzy dokonali rzezi we Francji w redakcji pisma "Charlie Hebdo". Na ślad zatrzymanych policja wpadła w grudniu, kiedy rozpracowała siatkę werbującą i wysyłającą na front do Syrii kobiety. Dwa tygodnie temu jeden z nich zachęcał na Facebooku do dołączenia do dżihadu.

Aresztowani w Ceucie jeszcze w sobotę zostaną przetransportowani helikopterem do Madrytu i tam złożą zeznania. Akcja policji nie została zakończona. Trwają rewizje mieszkań i lokali. Służby ścigania szukają broni i materiałów wybuchowych.

W ramach walki z dżihadystami hiszpańskie władze rozpoczęły negocjacje z Amerykanami o utworzeniu w Moron de la Fronetra stałej bazy wojsk USA. Teraz w położonej 60 km od Sewilli bazie lotniczej stacjonuje 850 żołnierzy i 17 samolotów, większość transportowych. Zawarta w 1988 roku umowa ma charakter tymczasowy, a pozwolenie na stacjonowanie żołnierzy jest odnawiane co roku. Departament Obrony USA chce uzyskać zgodę na stałe rozmieszczenie w bazie jednostek Korpusu Piechoty Morskiej. Ich podstawowym zadaniem byłoby szybkie reagowanie na zagrożenia z Afryki, przede wszystkim powstrzymanie ekspansji dżihadyzmu.

Swoją obecność na Półwyspie Iberyjskiem wzmocniła również amerykańska marynarka wojenna. Od roku w użytkowanej przez Amerykanów morskiej bazie Rota cumują dwa okręty wyposażone w system broniący przed atakami balistycznymi z Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

IAR/elPais/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej