Dżihadyści zamordują zakładników? Jordania ugina się pod żądaniami
Matka japońskiego zakładnika, przetrzymywanego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), zaapelowała do premiera Japonii Shinzo Abego, by ocalił jej syna. Z podobną prośbą o ratunek dla swojego dziecka zwrócił się do rządu Jordanii ojciec porwanego pilota.
2015-01-28, 13:01
Junko Ishido, matka 47-letniego dziennikarza Kenji Goto, odczytała reporterom swoją prośbę do Abego, którą wysłała kilka godzin wcześniej. Zarówno premier jak i rzecznik rządu odmówili spotkania z kobietą. "Kenjiemu zostało mało czasu" - napisała Ishido, błagając premiera o współpracę z jordańskimi władzami, by ocalić życie jej syna.
- Jordania jest gotowa uwolnić uwięzioną Sadżidę al-Riszawi, jeśli jordański porucznik, 26-letni Muath al-Kasaesbeh zostanie uwolniony, a jego życie oszczędzone - oświadczył rzecznik rządu w Ammanie Mohammad al-Momani.
Według BBC News Goto jest wolnym strzelcem i autorem filmów dokumentalnych. Pojechał do Syrii w październiku 2014 roku, by próbować uwolnić swego rodaka Harunę Yukawę. Został on porwany w Syrii latem 2014 r.
Żądania islamistów
We wtorek dżihadyści opublikowali kolejne nagranie wideo, na którym zażądali uwolnienie w ciągu doby uwięzionej w Jordanii 44-letniej irackiej islamistki. Została ona skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.
REKLAMA
Państwo Islamskie zagroziło, że w przeciwnym wypadku Goto i 26-letni jordański pilot wojskowy Muath al-Kasaesbeh zostaną zabici. Według dżihadystów zakładnicy mają przed sobą mniej niż "24 godziny życia". Dodano, że jakakolwiek taktyka opóźniania uwolnienia Irakijki zakończy się śmiercią obydwu mężczyzn.
Błagania ojca
W Jordanii ojciec pilota Safi al-Kaseasbeh także błagał rząd, by "spełnił żądania" IS. - Wszyscy muszą wiedzieć, że bezpieczeństwo Muatha oznacza stabilność Jordanii, a śmierć Muatha oznacza chaos w Jordanii - powiedział agencji AP.
Ok. 200 osób protestowało przed biurem jordańskiego premiera w Ammanie, wykrzykując antyrządowe hasła i wzywając do spełnienia żądań terrorystów.
Członek jordańskiego parlamentu Bassam Al-Manasir twierdzi, że Amman prowadzi pośrednie rozmowy z bojownikami z IS, w których pomagają przywódcy religijni i plemienni z Iraku. Dodał, że Jordania i Japonia nie będą zaczynać bezpośrednich negocjacji z IS i nie uwolnią islamistki tylko w zamian za Goto. Według AP w ten sposób zasugerował, że kraje mogą być skłonne zgodzić się na wymianę więźniów choć byłaby ona sprzeczna z polityką USA, głównego sojusznika Jordanii.
REKLAMA
Ustąpią terrorystom?
W sobotę islamiści opublikowali w internecie nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków dżihadyści żądali okup w wysokości 200 mln dolarów.
Rząd Japonii oficjalnie odrzucił możliwość "ustępstw wobec terrorystów". Tokio wcześniej zadeklarowało swoje poparcie dla koalicji państw walczących z Państwem Islamskim, które opanowało już znaczne obszary Syrii i Iraku.
Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.
pp/PAP
REKLAMA
REKLAMA