Kto powalczy o prezydenturę?
Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej polityków zgłasza swoje aspiracje do najwyższego urzędu w państwie. Swojego kandydata wystawi Polskie Stronnictwo Ludowe, a niewykluczone, że do walki włączy się także Ryszard Kalisz.
2015-01-31, 12:22
Posłuchaj
Polskie Stronnictwo Ludowe będzie miało swojego kandydata w majowych wyborach prezydenckich. Reprezentantem ludowców nie będzie jednak lider partii Janusz Piechociński – będzie nim najprawdopodobniej Adam Jarubas, wiceprezes ugrupowania. Wcześniej Bronisław Komorowski zabiegał o to, by PSL poparł jego kandydaturę.
Jak ocenił w Polskim Radiu 24 Jan Mencwel z magazynu „Kontakt”, w wyborach prezydenckich Polskie Stronnictwo Ludowe nie osiągnie tak dobrego wyniku, jak w listopadowym głosowaniu. W wyborach samorządowych partię poparło prawie 24 proc. głosujących.
– Nie sądzę, by PSL mógł osiągnąć w wyborach prezydenckich tak dobry wynik – bez względu na to, jaki kandydat reprezentowałby tę partię. Wybory samorządowe są specyficznym głosowaniem, w którym PSL zawsze notuje dobry rezultat – mówił gość PR24.
Rozproszona lewica
Niewykluczone, że w wyborach prezydenckich wystartuje Ryszard Kalisz. O potencjalnej kandydaturze byłego polityka Sojuszu Lewicy Demokratycznej ma zdecydować zarząd stowarzyszenia „Dom Wszystkich Polska”, którego były minister spraw wewnętrznych jest liderem. Wcześniej swój start potwierdziła Magdalena Ogórek (SLD), a także Janusz Palikot (TR).
REKLAMA
– Ryszard Kalisz jest już wypalonym politykiem. Nie powinien zagrozić Bronisławowi Komorowskiemu. W wyborach prezydenckich, co najwyżej zabierze głosy Magdalenie Ogórek i Januszowi Palikotowi. Wątpię, by elektorat obecnej głowy państwa zmienił zdanie pod wpływem tej kandydatury – komentował Jan Mencwel.
Jednak to nie koniec lewicowych kandydatów w wyborach prezydenckich. Z poparciem Partii Zielonych o fotel prezydenta powalczy Anna Grodzka.
– Nie wydaje się, by Anna Grodzka mogła osiągnąć sukces wyborczy. Trzeba pamiętać o tym, że nie może ona już liczyć na poparcie Twojego Ruchu – ocenił Mateusz Dziób, „Fronda Lux”.
Marcin Fabianowicz z „Centrum Debaty Publicznej” wskazywał w Polskim Radiu 24, że brak konsolidacji na lewicy jest wynikiem globalnych zmian politycznych.
REKLAMA
– Wydaje się, że podział na prawicę i lewicę odchodzi powoli w niepamięć. Wystarczy spojrzeć na Grecję, gdzie radykalna, lewicowa partia zawiązała koalicję z ugrupowaniem prawicowym. W Polsce ciągle mówi się o tym, że powinien być jeden kandydat reprezentujący lewicę. Trudno jednak znaleźć osobę, która pogodziłaby tak wiele nurtów – stwierdził Fabianowicz.
Kontrowersje wokół GIODO
Goście Soboty po Tygodniu mówili również o burzy wokół wyboru nowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kandydat rekomendowany przez PO – Maciej Wróblewski – zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko.
W programie także komentarze dot. przyszłości relacji między Grecją a Unią Europejską, po objęciu władzy przez SYRIZĘ, która chce skończyć z narzuconą przez Brukselę polityką „zaciskania pasa”.
Gospodarzem audycji był Bartłomiej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA