Polska podzielona
Wschód Polski wyludnienia się. W poszukiwaniu pracy i lepszych perspektyw mieszkańcy ze wschodnich województw przenoszą się w głąb kraju. Mimo wprowadzenia w roku 2007 rządowego Programu Rozwoju Polski Wschodniej dysproporcje między Polską A i B wciąż narastają.
2015-02-04, 13:03
Posłuchaj
Podział regionów Polski na Polskę A i B stanowi potoczne i umowne określenie na dysproporcje pomiędzy województwami wschodnimi i zachodnimi. Chodzi m.in. o różnice w społecznym i gospodarczym poziomie rozwoju. Do Polski wschodniej zalicza się województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Dr Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, że problem dysproporcji w rozwoju i wyludnianie regionów nie dotyczy jedynie Polski, ale także innych państw Unii Europejskiej.
– Swoboda poruszania się po Unii Europejskiej, a w szczególności otwarcie rynku pracy spowodowały, że wiele osób przenosi się na zachód. Istnieją kraje, które doświadczają tego problemu jeszcze bardziej niż Polska – wskazywał gość PR24.
Ekspert ds. samorządów jest przekonany, że polityka zmierzająca do wyrównywania dysproporcji między regionami powinna opierać się na rozbudowie infrastruktury komunikacyjnej i edukacji.
REKLAMA
– Nie ma jednego, cudownego instrumentu, który od razu spowodowałby zniwelowanie różnic. Potrzebny jest miks działań związanych z infrastrukturą i edukacją. Jeśli nie ma odpowiedniej komunikacji, to od razu szanse rozwoju są mniejsze – mówił dr Jerzy Kwieciński.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA