Najlepsza mapa na świecie powstała w Krakowie. Co przedstawia?

Mapa przedstawiająca topografię Tatr podczas ostatniego zlodowacenia, czyli 20 tys. lat temu, wykonana przez pracowników UJ i AGH, została uznana za najlepszą mapę w konkursie międzynarodowego czasopisma "Journal of Maps".

2015-02-05, 19:10

Najlepsza mapa na świecie powstała w Krakowie. Co przedstawia?
Mapa Tatr uznana za najlepszą mapę na świecie. Foto: Youtube/tvagh

Autorami opracowania "The Tatra Mountains during the Last Glacial Maximum" są dr inż. Jerzy Zasadni z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Journal of Maps" - jak podają rzecznicy UJ i AGH - to jedyne tego typu czasopismo na rynku, w którym w wersji elektronicznej publikowane są mapy prezentujące wyniki badań z różnych dziedzin nauki. Co roku pismo organizuje konkurs na najlepszą mapę, na który wpływa ok. 70 prac.
W tej edycji mapa Tatr polskich naukowców pokonała 10 innych finałowych prac. W werdykcie podkreślono, że opracowanie to w doskonałej konwencji kartograficznej integruje wyniki badań terenowych i analiz teledetekcyjnych.
Mapa przedstawia topografię Tatr kiedy tatrzańskie lodowce osiągnęły maksymalny zasięg. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsze takie opracowanie, w którym przedstawiono przestrzenny obraz lodowców w całych Tatrach.


- Jest to mapa nietypowa, jeśli chodzi o treść, bo pokazuje ślady przeszłych procesów geologicznych i geomorfologicznych (dotyczących rzeźby powierzchni terenu). Część elementów przedstawionych na niej już nie istnieje. Turysta chodząc z tą mapą po górach dowie się m.in., że w miejscu, w którym stoi, był kiedyś lodowiec - powiedział dr Kłapyta.
Jak podkreślił, to lodowce sprzed 20 tys. lat miały decydujący wpływ na ukształtowanie współczesnej rzeźby wysokogórskiej Tatr.
Mapa została wykonana w całości w technice 3D w oparciu o numeryczne modele terenu. - Takie mapy od dawna mają Alpy i są one popularne w krajach alpejskich. Mapy te pozwalają wyobrazić sobie to, o czym czytamy w różnych opracowaniach naukowych - powiedział dr inż. Jerzy Zasadni. Dodał, że model, który opracował z kolegą z UJ, jest tak naprawdę podsumowaniem półtorawiecznych badań prowadzonych w Tatrach.
Dr inż. Jerzy Zasadni we współpracy z inż. Andrzejem Świąderem z AGH wykonali również animacje przelotu nad zlodowaconymi Tatrami w oparciu o dane przedstawione na nagrodzonej mapie.

PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej