Rezygnacja komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego. "Ważne względy osobiste"
Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska przyjęła rezygnację komendanta głównego policji generalnego insp. Marka Działoszyńskiego.
2015-02-09, 16:10
Posłuchaj
Nowym szefem policji zostanie dotychczasowy pierwszy zastępca komendanta głównego nadinsp. Krzysztof Gajewski - poinformowało MSW.
- Pani minister wystąpiła do pani premier o odwołanie komendanta Działoszyńskiego i powołanie na to stanowisko jego pierwszego zastępcy Krzysztofa Gajewskiego - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Jak wyjaśniła, decyzja ta wynika z tego, że Gajewski zna komendę główną i zna zadania przed nią stojące. - Jest to naturalne przejście. Nadinsp. Gajewski jest wicekomendantem głównym od 16 stycznia 2012 r. Zna zadania KGP, brał udział w ich realizacji - powiedziała Woźniak.
W piątek MSW poinformowało, że Działoszyński zwrócił się do kierownictwa MSW z prośbą o możliwość złożenia raportu odejścia ze służby. W poniedziałek dotychczasowy szef policji spotkał się w tej sprawie z minister Piotrowską.
O planowanej rezygnacji Działoszyńskiego mówiło się od pewnego czasu. W piątek MSW poinformowało, że Działoszyński umotywował swoją decyzję "ważnymi względami osobistymi"
źródło: tvn24/x-news
Działoszyński został komendantem głównym policji w styczniu 2012 r., zastępując na tym stanowisku Andrzeja Matejuka.
Jednym z pierwszych wyzwań dla nowego komendanta było zapewnienie bezpieczeństwa w czasie Euro 2012. Działoszyński odpowiadał także za reorganizację posterunków policji - część została połączona bądź przeniesiona do komend powiatowych, inne - zlikwidowane.
Ustępujący komendant odpowiadał za wart ponad 1 mld zł trzyletni program modernizacji i standaryzacji obiektów policji, który rozpoczął się w 2013 r.
Działoszyńskiego krytykowano za niewystarczające działania policji podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. w Warszawie, podczas którego doszło do ulicznych burd. Jak wskazywała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, działania funkcjonariuszy mające zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym były "zdecydowanie niewystarczające". Komendant tłumaczył wówczas: "policja nie odsunęła się od tej manifestacji, ona była w bezpośrednim sąsiedztwie tak, żeby reagować na ekscesy".
Pod koniec 2013 r. KGP uruchomiła system Child Alert, dzięki któremu informacje o zaginionym dziecku są rozpowszechniane od razu. System działa w ramach Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. W sytuacji, gdy zaginie dziecko, należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997 bądź kontaktować się z najbliższą jednostką policji. W ramach systemu po ogłoszeniu alertu o zaginięciu dziecka automatycznie uruchamiana jest bezpłatna linia telefoniczna 995, na którą można zgłaszać informacje dotyczące poszukiwanych dzieci, aby policja na bieżąco mogła je weryfikować.
W 2014 r. Działoszyński wydzielił Centralne Biuro Śledcze z Komendy Głównej Policji. Jednym z celów tego wyłączenia CBŚ było skrócenie procesu decyzyjnego. Chodziło o to, by w sprawach pilnych, dotyczących np. różnego rodzaju działania zgodę wydawać mógł bezpośrednio szef CBŚP, bez konieczności występowania do komendanta głównego policji.
Działoszyński zwracał wielokrotnie uwagę na potrzebę bardziej intensywnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia wypadków drogowych.
Przed objęciem stanowiska szefa policji Działoszyński był komendantem wojewódzkim policji w Łodzi.
Od 1999 r. pełnił służbę w strukturach Biura Spraw Wewnętrznych KGP i w styczniu 2006 r. został dyrektorem tego biura. Szefem łódzkiej policji został 14 listopada 2008 r.
REKLAMA
PAP, IAR, bk
REKLAMA