Co dalej z tzw. ryczałtem za nocleg?

Kłopoty nie omijają branży transportowej. Niemiecka płaca minimalna oraz rosyjskie embargo wciąż są problemem. Jest jednak kolejny, związany z polskimi przepisami. Chodzi o tzw. ryczałt za nocleg.

2015-02-12, 20:50

Co dalej z tzw. ryczałtem za nocleg?
Kłopoty nie omijają branży transportowej. Niemiecka płaca minimalna oraz rosyjskie embargo wciąż są problemem. Jest jednak kolejny, związany z polskimi przepisami Chodzi o tzw. ryczałt za nocleg.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Kłopoty nie omijają branży transportowej. Niemiecka płaca minimalna oraz rosyjskie embargo wciąż są problemem. Jest jednak kolejny, związany z polskimi przepisami Chodzi o tzw. ryczałt za nocleg./Dominik Olędzki/NRG/
+
Dodaj do playlisty

Należy się on kierowcom niezależnie od tego czy spali w kabinie samochodu czy w hotelu. Niekorzystna dla firm transportowych uchwała Sądu Najwyższego otworzyła kierowcom drogę do masowych roszczeń o wypłatę ryczałtów za 3 lata wstecz.

Zgodnie z uchwałą z czerwca ubiegłego roku właściciel firmy musi zapewnić jej pracownikowi odpowiednie miejsce do spania. Maciej Wroński ze Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska mówi, że sądy do tej uchwały podeszły z rezerwą i zadały dodatkowe pytanie: czy w sytuacji, kiedy miejsce do spania i warunki są godziwe to też należy się ryczałt? Sąd Najwyższy odpowiedział, że to świadczenie niezależne od tego, czy kierowca poniósł koszty czy nie.
Transportowcy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Tomasz Zalasiński z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka - mówi, że wątpliwości są wielopłaszczyznowe. - Mamy wątpliwości co do jakości regulacji, pod względem zasad prawidłowej legislacji. Obowiązujące przepisy mogą być zabójcze dla branży - dodaje.

/Dominik Olędzki, NRG/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej