Nie takie złe związki zawodowe

Przez Polskę przetacza się fala protestów zorganizowanych przez działaczy związków zawodowych. Politycy i społeczeństwo poddają protestujących związkowców krytyce.

2015-02-16, 19:25

Nie takie złe związki zawodowe
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w 1980 r. i odegrał ogromną rolę w procesie transformacji, foto: Protesty we Wrocławiu w maju 2014 r.Foto: flickr/Dawid Krawczyk

Posłuchaj

16.02.15 Tomasz Janyst „Głównym podmiotem finansującym związki są pracodawcy, a nie państwo polskie i podatnicy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Polacy mają coraz gorsze zdanie o działalności związków zawodowych. Trwające protesty górników i rolników jeszcze bardziej wpływają na negatywny sposób postrzegania związkowców przez opinię publiczną. Jednak zdaniem Tomasza Janysta z Fundacji Kaleckiego uznawanie związków za ciężar dla podatnika jest dużym przeinaczeniem.

Ekonomista Tomasz Janyst stwierdził w Polskim Radiu 24, że wiele informacji dotyczących związków zawodowych i funkcjonujących w świadomości społecznej jest nieprawdziwa.

– Mówienie, że związki zawodowe stanowią ciężar, który dźwigają Polacy to pewne przeinaczenie. Związki zawodowe są finansowane przez pracodawców. Można powiedzieć, że koszty pracodawcy są przenoszone na konsumentów, ale zależy to od rynku. Głównym podmiotem finansującym związki są pracodawcy, a nie państwo polskie i podatnicy. Jesteśmy w większości beneficjentami działania związków zawodowych – mówił gość PR24.

Specjalista z Fundacji Kaleckiego zwrócił uwagę, że nawet w firmach państwowych koszty utrzymania związków zawodowych nie są wysokie.

REKLAMA

– Jeden etat związkowy przysługuje na czterystu członków związku zawodowego. Właśnie oni najczęściej pojawiają się w mediach, ponieważ jest to ich forma pracy. Nie uważam wybrania jednej osoby na czterysta za rozrzutność – powiedział ekonomista.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej