Wystartował serwis o cyfrowym radiu
Co Europejska Unia Nadawców rekomenduje Europie w kwestii cyfrowego radia, jakie widzi szanse i przewagi nowej technologii - m.in. tego można dowiedzieć się z nowego serwisu poświęconego DAB+ (Digital Audio Broadcasting), który 16 lutego uruchomiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej.
2015-02-16, 20:57
Posłuchaj
- Przede wszystkim jest to reakcja na brak wiedzy - powiedział Witold Graboś, przewodniczący zespołu roboczego ds. cyfryzacji radia, powołanego przez KRRiT. Jak podkreślił, informacje na temat cyfryzacji radia "pojawiają się w sposób przypadkowy i często są dostarczane przez osoby mające interes w tym, by źle mówić o radiu cyfrowym". Dlatego KRRiT postanowiła uruchomić specjalny serwis poświęcony cyfryzacji radiofonii.
- Serwis adresowany jest głównie do ekspertów i znawców rynku radiofonii cyfrowej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dysponuje ekspertyzami, analizami i prezentacjami, którymi chce się podzielić z rynkiem, po to by łatwiej było dyskutować i wypracowywać strategię dla Polski w tym obszarze - wyjaśnił Witold Graboś.
Na stronie www.krrit.gov.pl/radio-cyfrowe można znaleźć obszerne opracowania i analizy dotyczące nowych rozwiązań. Zamieszczane będą się też zapowiedzi i relacje z konferencji, warsztatów i seminariów poświęconych radiofonii cyfrowej, artykuły specjalistów, a także linki do innych serwisów poświęconych DAB+. KRRiT zachęca ekspertów do dzielenia się wiedzą i deklaruje, że w serwisie umieszczać będzie też artykuły pochodzące od autorów zewnętrznych, którzy zechcą się nimi podzielić.
1 października 2013 roku Polskie Radio, jako pierwsze w Polsce i w tej części Europy, rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. Witold Graboś podkreślił, że to nieuchronna przyszłość całej radiofonii na świecie.
IAR, kk
REKLAMA
REKLAMA