Franciszek Pieczka laureatem Orła za Osiągnięcia Życia

- Muszę przyznać, że ucieszyłem się, że jeszcze pamiętają o starym człowieku, który już ma za sobą szczyt jakiejś wyporności artystycznej. To cieszy bardzo, że widzowie pamiętają - powiedział Franciszek Pieczka.

2015-02-25, 20:49

Franciszek Pieczka laureatem Orła za Osiągnięcia Życia
Aktor Franciszek Pieczka. Foto: Sławek/wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Franciszek Pieczka o wyróżnieniu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Orły to statuetki przyznawane corocznie w różnych kategoriach przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 reprezentantów branży. Aktor Franciszek Pieczka, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza", "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies", został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. Nagrodę artysta odbierze 2 marca na gali w Warszawie.
- To postać absolutnie legendarna - oceniła minister kultury Małgorzata Omilanowska, która była obecna w środę na konferencji prasowej w Warszawie, na której ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata nagrody za osiągnięcia życia. - On całe życie grał tak, że pokolenia miały z tego przyjemność, radość, moment na refleksję, przemyślenie i skupienie - podkreśliła minister.
Podczas ceremonii w Teatrze Polskim wyłonieni zostaną ponadto - spośród nominowanych - laureaci Orłów w poszczególnych kategoriach, m.in.: najlepszy film (nominowane produkcje: "Bogowie", "Jack Strong", "Miasto 44"), główna rola męska (nominowani: Marcin Dorociński za rolę w "Jacku Strongu", Tomasz Kot za rolę w "Bogach" i Robert Więckiewicz za "Pod Mocnym Aniołem"), główna rola kobieca (nominowane: Agata Kulesza za "Panią z przedszkola", Maja Ostaszewska za "Jacka Stronga", Zofia Wichłacz za "Miasto 44").
***
Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w miejscowości Godów na Górnym Śląsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie uzyskał w 1954 roku. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów, m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Jednocześnie debiutował w filmie. W 1954 roku zagrał w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w 1960 roku w "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, a w 1964 roku w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z m.in. Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim zaskarbił sobie wielką sympatię polskich widzów.
Pracując na planie serialu, Pieczka wystąpił jednocześnie w filmach Henryka Kluby "Chudy i inni" (1966) oraz "Słońce wschodzi raz na dzień" (1967). Znakomite opinie zebrał za kreację w poetyckim "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego (1967), gdzie wykreował tragiczną postać nadwrażliwego mężczyzny o duszy dziecka.
W filmowym dorobku Pieczki są też kreacje m.in. w: "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Weselu" Wajdy (1972), "Chłopach" Jana Rybkowskiego (1973). Zagrał też starego Kiemlicza w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" Wajdy (1974). Wystąpił też m.in. w "Bliźnie" Krzysztofa Kieślowskiego (1976) i "Austerii" Jerzego Kawalerowicza (1982). W 1993 roku zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego, a w 2001 roku wcielił się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, której dokonał Kawalerowicz.
W ostatnich latach publiczność ogląda Pieczkę m.in. w roli Stacha Japycza w serialu "Ranczo", a także w nowym filmie Kolskiego "Serce, serduszko" (2014), jako Droselmajera.
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej