Dzień Żołnierzy Wyklętych. Wręczono nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki"

- Bogusław Łabędzki - nauczyciel z Podlasia i Bogdan Ścibut - zastępca burmistrza Cieszyna zostali ex aequo laureatami Nagrody im. Danuty Siedzikówny "Inki", przyznawanej osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

2015-03-01, 06:58

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Wręczono nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki"

Nagroda została wręczona w sobotę w Krakowie podczas koncertu "Amor Patriae Nostra Lex" ("Miłość Ojczyzny naszym prawem").

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Kunert przypomniał podczas uroczystości o dwóch nastoletnich dziewczętach, które oddały swoje życie za Ojczyznę: o Danucie Siedzikównie i Teresie Marii Bogusławskiej ps. "Tereska" - najmłodszej poetce podziemnej Warszawy. Przytoczył też dwa żołnierskie dekalogi: "Dziesięcioro przykazań żołnierza polskiego" (autorstwa Antoniego Bogusławskiego, ojca Tereski) i "Dekalog Polaka" (autorstwa Zofii Kossak).

Prawda zwycięża

- Nie wiemy, czy „Inka” i „Tereska” znały te słowa, ale jesteśmy w takim szczęśliwym położeniu, że możemy z najgłębszym, wewnętrznym przekonaniem powiedzieć, że w swoim kilkunastoletnim ledwie życiu tym zasadom wierne pozostały do końca. Jesteśmy w takiej szczęśliwej sytuacji, że możemy powiedzieć, że te słowa, iż zwyciężą, stały się prawdą. Po wielu dziesiątkach lat, ale stały się prawdą - powiedział prof. Andrzej Kunert, przewodniczący kapituły honorowej Nagrody im. Danuty Siedzikówny "Inki".

REKLAMA

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych": biegi, wystawy, koncerty, uroczyste msze >>>

Jak podkreślił, o tym zwycięstwie świadczą nie tylko koncert i wręczenie nagrody w Krakowie, ale też wydarzenia zaplanowane w wielu miejscach Polski w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prof. Kunert zapowiedział, że 9 marca w Warszawie ogłoszone zostaną wyniki konkursu na projekt Narodowego Panteonu Żołnierzy Wyklętych.

Laureaci

Bogusław Łabędzki otrzymał nagrodę za działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych na Podlasiu, w szczególności za organizowanie od 2009 r. rajdów dla młodzieży śladami V Wileńskiej Brygady AK.

Jest nauczycielem (w Zespole Szkół w Narewce i w Zespole Szkół Leśnych w Białowieży), badaczem, regionalistą i znawcą historii walk niepodległościowych w rejonie Podlasia, radnym Hajnówki i prezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Hajnówce. Zainicjował budowę pomnika Danuty Siedzikówny, który stanął w Narewce w 2005 r.

REKLAMA

Bogusław Łabędzki mówił, że w 1996 r. jedna z koleżanek "Inki" poprosiła go, by przypominał uczniom o Danucie Siedzikównie. Dodał, że dwa lata temu w lokalnym konkursie literackim nagrodzona została praca o "Ince", w końcówce której autor zastanawia się, że może komunistyczny sąd miał rację wydając na nią wyrok.

Bogdan Ścibut zastępca burmistrza miasta Cieszyna został nagrodzony za działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie, w szczególności za autorski projekt "Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie "Bartka" 1945-1947". Projekt ten ma na celu zbieranie i utrwalanie relacji ostatnich żyjących świadków wydarzeń i krewnych partyzantów, poszukiwanie miejsc pochówku, identyfikację rzeczywistych składów poszczególnych grup partyzanckich.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej