Kim są mieszczanie?
W sobotę rozpoczął się festiwal "My, mieszczanie", przegląd wydarzeń przygotowywanych przez Komunę Warszawa i poznańskie Centrum Kultury "Zamek". Na program składają się debaty i trzy spektakle, które na różne sposoby poruszają tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej. Skąd zatem wzięło się mieszczaństwo?
2015-03-01, 13:56
Posłuchaj
Festiwal otworzył spektakl nominowanej do Paszportów Polityki 2014 reżyserki Weroniki Szczawińskiej TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA. Festiwal „My mieszczenie” potrwa do 15 marca. Dla Komuny Warszawa ten projekt to kontynuacja wieloletnich zmagań z teorią i praktyką społeczną.
Historia teatru sięga starożytności. Pierwsze spektakle teatralne pojawiły się w Atenach. Widzami byli wolni mieszkańcy miasta. Grzegorz Laszczuk, reżyser powiedział w Polskim Radiu 24, że od samego początku teatry związane były z miastami. Zatem naturalną widownią teatru są mieszczanie, a naturalnym środowiskiem jest miasto.
- Ludźmi, którzy od zawsze mieli trochę więcej wolnego czasu byli mieszczanie. Dziś jest podobnie. Zazwyczaj to mieszkańcy miast korzystają z wszelkiego rodzaju rozrywek: chodzą do teatru, do kina lub oglądają telewizję w domu – podkreślił Grzegorz Laszczuk.
Nowe definicje
Gość PR24 przyznał, że bardzo często mieszczanie mówią o sobie, że należą do klasy średniej. W oparciu o tę grupę ludzi powstały takie wartości jak demokracja, sztuka, a także zabezpieczenie socjalne.
REKLAMA
- My trochę przekornie przyjęliśmy nazwę Komuna. Nazywamy siebie mieszczanami. Jest to pewna prowokacja chcemy zachęcić do poszukiwania nowych definicji. Naszym zdaniem to właśnie mieszczanie stworzyli nasz współczesny świat z tego wadami i zaletami. Zatem, aby spróbować poznać ten świat, albo go zrozumieć trzeba wiedzieć kim my jesteśmy w tym świecie – podsumował reżyser.
Polskie Radio24/op
REKLAMA