Atak terrorystyczny na restaurację w Mali. Wśród zabitych Europejczycy

5 osób, w tym 3 Europejczyków, poniosło śmierć w nocy z piątku na sobotę w rezultacie ostrzelania przez niezidentyfikowanych napastników restauracji znajdującej się przy ruchliwej ulicy w centrum Bamako, stolicy Mali. Co najmniej 8 osób zostało rannych - poinformowała policja.

2015-03-07, 22:23

Atak terrorystyczny na restaurację w Mali. Wśród zabitych Europejczycy
Atak terrorystyczny na restaurację w Mali. Foto: 2015 BREAKINGNEWS/youtube

Według policji, od kul napastników zginął Francuz, Belg i dwóch Malijczyków. Natomiast źródło w szpitalu Gabriel Toure w Bamako ujawniło, że zmarł również trzeci Europejczyk, który został ranny podczas strzelaniny.

- To był atak terrorystyczny - powiedział anonimowy funkcjonariusz policji malijskiej, który zastrzegł, że bilans ofiar jest prowizoryczny. Dodał, że w związku z incydentem aresztowano 2 osoby.

Ataku dokonano w popularnej restauracji La Terasse położonej w centrum Bamako, w rejonie znajdującym się pod stałą obserwacją służb bezpieczeństwa. Policja natychmiast po zamachu zamknęła pobliskie ulice.

Ambasada Francji w Mali wezwała obywateli francuskich przebywających w Bamako do "ostrożności i rozwagi".

REKLAMA

Dżihadyści z ugrupowania Al-Murabitun przyznali się do zorganizowania zamachu.
Oświadczenie działającej głównie w Mali i Nigrze grupy opublikowała mauretańska strona internetowa Al-Achbar, która - jak twierdzi - otrzymała nagranie wideo od terrorystów.
Na czele Al-Murabitun stoi weteran wojny domowej w Algierii z lat 90-tych Muchtar Bilmuchtar. Szkolony w obozach terrorystów w Afganistanie Algierczyk przez wiele lat był dowódcą Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu. To on w 2003 roku stał za uprowadzeniem na Saharze 32 europejskich turystów.

youtube

Wydarzenia w Bamako potępił prezydent Francji Francois Hollande, zapewniając, że zaproponuje prezydentowi Mali Ibrahimowi Boubacarowi Keicie francuską pomoc. Agencja Reutera przypomina, że w Mali przebywa ponad 3 tys. francuskich żołnierzy.

REKLAMA

Ten "tchórzliwy i straszny" atak potępili również przebywający w Rydze szefowie dyplomacji Belgii i Francji Didier Reynders i Laurent Fabius. Francuski minister potwierdził, że wśród zabitych jest Francuz. Podkreślił, że atak wzmacnia determinację Francji, by "zwalczać terroryzm we wszystkich jego formach".

Ambasada Francji w Mali wezwała obywateli francuskich przebywających w Bamako do "ostrożności i rozwagi".

Sytuacja wewnętrzna w Mali jest od dłuższego czasu niestabilna. Dwa lata temu wojska francuskie wyparły z północy kraju islamskich rebeliantów, w tym bojówki związane z Al-Kaidą. Jednak rebelianci, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków. W Bamako jednak dotychczas było spokojnie.

pp, bk/PAP, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej