Wielki Zderzacz Hadronów rusza ze zdwojoną energią. Naukowcy szukają supersymetrii
Po dwóch latach przestoju europejscy naukowcy uruchamiają ponownie Wielki Zderzacz Hadronów. Ten najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek ma dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące natury wszechświata.
2015-03-12, 10:00
Posłuchaj
By zebrać odpowiednie dane trzeba podwoić energię Zderzacza. W kolistym tunelu o długości 27 km na granicy Francji i Szwajcarii teraz będą zderzane cząstki rozpędzone niemal do prędkości światła. Ich łączna energia będzie taka, jak energia płynącego lotniskowca albo pociągu TGV jadącego 150 kilometrów na godzinę. Nowe dane mogą pomóc poszerzyć tak zwany Model Standardowy, czyli teorię opisującą z czego składa się i jak działa znana nam materia.
- Z punktu widzenia teoretycznego wiadomo, że Model Standardowy nie może być kompletną, zamkniętą teorią - tłumaczy pracujący przy Zderzaczu fizyk, dr Paweł Bruckman de Renstrom.
Naukowcy będą więc szukać supersymetrii, czyli nieznanych odpowiedników znanych nam cząstek. Kolejne zagadki do rozwikłania to ciemna energia i ciemna materia, których we wszechświecie prawdopodobnie jest mnóstwo, ale jeszcze nigdy nikt ich nie widział. Roboczą moc Zderzacz uzyska w maju.
(Centrum Nauki Kopernik uruchomiło Wirtualny Zderzacz Hadronów)
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
W czwartek w ośrodku CERN w Genewie odbędzie się specjalna konferencja prasowa ekspertów związanych ze Zderzaczem; akcelerator będzie stopniowo uruchamiany w najbliższych tygodniach.
IAR/aj
REKLAMA
REKLAMA