Najwyższa Izba Kontroli: państwo bezradne w walce z nielegalnym hazardem
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się praktycznemu działaniu ustawy hazardowej z 2010 roku, która od 2011 umożliwiła hazard w Internecie. Prawo to jest nagminnie łamane przez zagraniczne firmy bukmacherskie, z których usług korzystają Polacy.
2015-03-13, 08:10
Posłuchaj
Wiele wskazuje na to, że opanowały one nawet 90 proc. rynku zakładów bukmacherskich. Ich liczba od 2012 roku wzrosła dwukrotnie.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski w informuje, że Służba Celna nie jest w stanie zapobiec nielegalnym zakładom i reklamowaniu ich przez firmy, których siedziby są za granicą. - Brak skutecznych form ścignia nielegalnie działających firm bukmacherskich sprawia, że ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Służba Celna ma problemy z prowadzeniem postępowań ze względu na brak dostatecznego materiału dowodowego - mówi prezes NIK.
TVP/x-news
REKLAMA
Izba przypomina, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, zezwalającej na zawieranie zakładów wzajemnych w Internecie, walka z nielegalnymi firmami bukmacherskimi miała być sztandarowym zadaniem Służby Celnej.
W kontrolowanym okresie - od stycznia 2010 do października 2014 celnicy prowadzili 252 postępowania przygotowawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe w związku z nielegalnym urządzaniem zakładów wzajemnych, a sądy wydały jedynie 29 prawomocnych orzeczeń wobec nielegalnych operatorów.
NIK: wzmocnić współpracę Służby Celnej z policją i prokuraturą
Trudności z egzekwowaniem obowiązujących przepisów sprawiły, że liczba nielegalnie działających zagranicznych firm bukmacherskich wzrosła prawie dwukrotnie - z 86 w 2012 r. do 156 w 2014 r.
Skuteczny nadzór Służba Celna sprawowała jedynie nad czterema firmami organizującymi zakłady wzajemne na podstawie udzielonych zezwoleń. Od początku 2010 r. do końca czerwca 2014 r. celnicy przeprowadzili łącznie ponad 4600 kontroli punktów naziemnych przyjmujących zakłady wzajemne, a w ich wyniku ujawniono ponad 1200 nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie prowadzenia punktów przez osoby nie posiadające świadectw zawodowych, naruszenia ograniczeń w zakresie reklamy zakładów, nierzetelnego prowadzenia dokumentacji oraz urządzania zakładów niezgodnie z regulaminem.
REKLAMA
NIK wskazuje, że obecne przepisy pozwalają na egzekwowanie ich przestrzegania jedynie od podmiotów działających na terenie Polski. Odpowiedzialności, w tym podatków unikają zagraniczne podmioty, dominujące na rynku. NIK dodaje, że należy wzmocnić współpracę Służby Celnej z policją i prokuraturą "w zakresie pozyskiwania danych o polskich obywatelach biorących udział w nielegalnych zakładach wzajemnych".
IAR,kh
REKLAMA