Cross-financing
By wytłumaczyć, czym jest cross-financing należy zacząć od tego, że każdy projekt unijny jest finansowany z jednego funduszu, na przykład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub z Europejskiego Funduszu Społecznego.
2015-03-16, 17:47
Posłuchaj
- To są te dwa najbardziej typowe fundusze dla projektów dla przedsiębiorców czy dla osób bezrobotnych. Każdy z tych funduszy ma swoją listę rzeczy, które finansuje. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego finansuje zakupy maszyn, sprzętu, infrastrukturę czy roboty budowlane. Europejski Fundusz Społeczny to są przede wszystkim wydatki tak zwane miękkie, czyli szkolenia, wsparcie mentoringowe, programy edukacyjne itp. – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Marzena Chmielewska z Konfederacji Lewiatan.
Cross-financing to zasada, która pozwala finansować w projekcie na przykład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego cześć wydatków typowych dla funduszu drugiego ( Europejski Fundusz Społeczny).
- Dzięki temu możliwa jest realizacja projektów bardziej kompleksowych, które lepiej dopasowują się do potrzeb beneficjenta. Czyli realizujemy projekt infrastrukturalny i kupujemy sprzęt, ale też finansujemy szkolenie osób, które będą ten sprzęt obsługiwać. Do 10% wydatków kwalifikowanych możemy połączyć te dwa fundusze. Z drugiej strony, kiedy mamy projekt „miękki”, szkolenia, inwestycje w wiedzę itp., możemy sfinansować sprzęt na przykład komputery, które są niezbędne do tego żeby szkolenie się odbyło – tłumaczy ekspert.
REKLAMA
Mechanizm ten w Europejskim Funduszu Społecznym był dosyć często do tej pory wykorzystywany. Natomiast, jeśli chodzi o Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, to można było mówić o niewystarczającym wykorzystywaniu cross-financingu.
- Na przykład przedsiębiorcy często nie wiedzą, że mogą obok zakupu sprzętu również sfinansować szkolenie - dodaje Marzena Chmielewska.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA