Prof. Jerzy Duszyński nowym prezesem PAN
Biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN prof. Jerzy Duszyński stanie na czele Polskiej Akademii Nauk. - Myślę, że przede mną bardzo trudny okres, ale jestem absolutnym optymistą - powiedział.
2015-03-19, 21:00
Posłuchaj
Profesor Duszyński będzie pełnić funkcję przez cztery lata. Zastąpi na stanowisku prof. Michała Kleibera.
Prof. Duszyński otrzymał w tajnych wyborach 111 głosów, a jego kontrkandydatka, prof. Mirosława Marody z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego - 68 głosów. W sumie oddano 188 głosów, w tym jeden nieważny.
- Uważam, że PAN jest bardzo potrzebna w systemie nauki w Polsce. Ale żeby była potrzebna, musi troszkę się zmienić. Musimy znacznie mocniej wejść w programy europejskie, w promowanie doskonałości naukowej, w wyrażanie opinii, które nurtują społeczeństwo. To wszystko będziemy robić dobitnie - powiedział dziennikarzom tuż po ogłoszeniu wyników głosowania nowy szef PAN.
Spytany o to, jak zmieni się Akademia w ciągu czterech lat jego kadencji, odparł: - Będzie to poważana, potrzebna, rozpoznawana instytucja naukowa, która będzie doceniona nie tyko przez całe środowisko naukowe, ale nawet przez społeczeństwo.
Nowego prezesa PAN wybrano dopiero w drugim głosowaniu. W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów.
Prof. Duszyński formalnie zostanie nowym prezesem Akademii dopiero w momencie powołania go na to stanowisko przez prezes Rady Ministrów. Powołanie następuje jednak zawsze na podstawie wyboru Zgromadzenia Ogólnego PAN.
Prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.) jest biochemikiem, pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, gdzie pełni obowiązki dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w gabinecie Donalda Tuska.
Nowy prezes PAN jest specjalistą w dziedzinie metabolizmu energetycznego i molekularnych podstaw chorób mitochondrialnych i neurodegeneracyjnych.
Kadencja prof. Michała Kleibera upłynęła już w styczniu, pełnił funkcję prezesa PAN przez dwie czteroletnie kadencje.
IAR/PAP/asop
REKLAMA