Tygodnik Powszechny kończy 70 lat

„Tygodnik Powszechny” kończy w tym roku 70 lat i ciągle ma swoich czytelników. W piśmie publikowali m.in. Leopold Tyrmand, Paweł Jasienica i Stefan Kisielewski. Na łamach tygodnika ukazały się tak słynne teksty, jak „Biedni Polacy patrzą na getto” Jana Błońskiego i uzasadnienie pojednania biskupów polskich oraz niemieckich abp Bolesława Kominka.

2015-03-24, 17:15

Tygodnik Powszechny kończy 70 lat
Logotyp "Tygodnika Powszechnego", fot: PR24/PJ

Posłuchaj

24.03.15 Jerzy Kisielewski: „Tygodnik Powszechny był fenomenem (…)”
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” ukazał się 24 marca 1945 roku. Założycielem pisma był kard. Adam Stefan Sapieha. Tygodnik przez 70 lat swojego istnienia zachował swój katolicki charakter, a na jego łamach wciąż dominuje tematyka społeczno-kulturalna. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany był Stefan „Kisiel” Kisielewski, który jednak opuścił pismo w roku 1989.

Syn słynnego „Kisiela”, Jerzy Kisielewski opowiadał w Polskim Radiu 24 o historii pisma i ciekawostkach z nim związanych.

– „Tygodnik Powszechny” był fenomenem. Zdobycie prenumeraty pisma nie było możliwe. Dopiero gdy umarł któryś z dotychczasowych prenumeratorów, to pismo mogło przejść w ręce kolejnego. W pewnych latach było tak, że prenumeratę „Tygodnika Powszechnego” zapisywano w testamencie – mówił publicysta.

Gość Polskiego Radia 24 wspominał także perypetie „Tygodnika Powszechnego” z cenzurą.

– Za cenzurę tygodnika odpowiadała elita cenzorska. Przypomina mi się opowieść mojego ojca. Kiedyś wspominał bardzo dumnie, że wygrał z cenzurą. Wysłał felieton i cenzura go odrzuciła. Wysłał zatem drugi i ten także nie przeszedł. Trzeci tekst dotyczył pogody i cenzura uznała, że jednak wypuści ten drugi – powiedział Jerzy Kisielewski.     

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej