Putin: zdemaskowano około 300 agentów, zachodnie służby szykują prowokacje przeciw Rosji

Władimir Putin oskarżył służby zachodnich państw o szkodzenie Rosji. Według niego podejmowane są działania, które mają zdestabilizować sytuację w trakcie kampanii wyborczych w 2016 i 2018 roku.

2015-03-26, 16:45

Putin: zdemaskowano około 300 agentów, zachodnie służby szykują prowokacje przeciw Rosji

Posłuchaj

Putin oświadczył, że zachodnie służby wykorzystują do swoich celów organizacje pozarządowe w Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Putin mówił o tym podczas dorocznego rozszerzonego kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), które w tym dniu odbyło się w Moskwie.

Władimir Putin twierdzi, że "zachodnie służby próbują wykorzystać do swoich celów organizacje pozarządowe i ugrupowania polityczne". Jak tłumaczy, chodzi o zdyskredytowanie rosyjskich władz i destabilizację sytuacji wewnątrz kraju.

Według rosyjskiego prezydenta, już planowane są akcje związane z kampaniami wyborczymi: do Dumy Państwowej w 2016 roku i prezydencką dwa lata później. Jednocześnie zapowiedział, że Kreml zamierza prowadzić otwarty dialog z opozycją, ponieważ partnerskie stosunki zawsze sprzyjają rozwojowi państwa. Jednak - jak dodał - nie ma sensu wdawać się w dyskusję z tymi, którzy działają nie w interesach swojego, ale obcego kraju.
Władimir Putin zaznaczył przy tym, że rosyjskie służby będą pilnie przyglądać się tym, którzy w swojej działalności korzystają z zagranicznych grantów.

Putin zarzucił zachodnim służbom specjalnym wykorzystywanie rosyjskich organizacji pozarządowych (NGO) do dyskredytowania władz i destabilizowania sytuacji w Rosji.

REKLAMA

Putin: wykryto kilkuset agentów

Putin oznajmił również, że w 2014 roku kontrwywiad położył kres działalności 52 kadrowych funkcjonariuszy i 290 agentów obcych służb specjalnych.
Putin nie ujawnił szczegółów. Podkreślił jedynie konieczność doskonalenia systemu ochrony informacji stanowiących tajemnicę państwową, a także niedopuszczania do przecieków dotyczących rozwoju armii, planów mobilizacyjnych oraz technologii przemysłowych i obronnych Rosji.
Putin oświadczył, że zagraniczni partnerzy Rosji wykorzystują wszystkie metody do jej powstrzymywania - od izolacji politycznej i presji ekonomicznej po wojny informacyjne i narzędzia służb specjalnych.

Putin o NATO

Zauważył też, że NATO rozwija siły szybkiego reagowania i rozbudowuje swoją infrastrukturę w pobliżu granic z FR. - Widoczne są próby naruszenia parytetu jądrowego, forsowana jest budowa elementów tarczy antyrakietowej w Europie oraz regionie Azji i Oceanu Spokojnego - powiedział zaznaczając, że "jednostronne wyjście USA z traktatu o ograniczeniu systemów przeciwrakietowych (ABM) podważyło fundamenty współczesnego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego".
Gospodarz Kremla oznajmił, że Rosja będzie adekwatnie odpowiadać na wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa międzynarodowego. - Jest absolutnie jasne, że zastraszyć lub wywrzeć presję na nasz kraj w przeszłości nikomu się nie udawało i nie uda się w przyszłości - powiedział.
Putin skonstatował, że obecna sytuacja nie będzie trwać wiecznie. - Sytuacja będzie się zmieniać. Wierzę, że na lepsze. Na lepsze może się jednak zmienić tylko wtedy, jeśli Rosja będzie silniejsza - wskazał.
Prezydent zwrócił uwagę, że mieszkańcy Federacji Rosyjskiej walczący w różnych punktach zapalnych, w tym w szeregach ekstremistycznego Państwa Islamskiego, mogą być wykorzystani przeciwko Rosji i jej sąsiadom. - Należy zamknąć im kanały wjazdu i wyjazdu z kraju. Nie powinni także przenikać do nowych podmiotów FR - na Krym i do Sewastopola - zaznaczył.
Putin również zażądał od FSB aktywniejszego przeciwdziałania nielegalnym machinacjom na rynku kapitałowym i walutowym. - Należy aktywniej przeciwdziałać próbom nielegalnych machinacji na rynku kapitałowym i walutowym, które prowadzą do skoków kursowych i trzęsą systemem finansowym kraju - oświadczył.
Gospodarz Kremla także przypomniał FSB o konieczności obrony interesów rosyjskich firm za granicą. Podkreślił, że "dalece nie wszyscy konkurenci rosyjskiego biznesu gotowi są pracować uczciwie".
Putin regularnie bierze udział w kolegiach struktur siłowych, nad którymi osobiście sprawuje nadzór. 4 marca uczestniczył już w rozszerzonym kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w miniony wtorek wziął udział w takim dorocznym posiedzeniu w Prokuraturze Generalnej FR.

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej