Fundusze unijne: efektywne inwestowanie w transport
Efektywność jest podstawowym parametrem, którym powinien kierować się beneficjent unijnych programów oraz podmiot realizujący inwestycje - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki podczas debaty „Jak wydawać publiczne pieniądze z korzyścią dla gospodarki”. Spotkanie otworzyła premier Ewa Kopacz.
2015-03-31, 12:54
Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące m.in. realizowanych inwestycji czy zagadnienia z zakresu usprawnienia procesu inwestycyjnego.
- Inwestycje w infrastrukturę drogową są zapisane w dokumentach planistycznych i często wynikają z zobowiązań ustalonych z Komisją Europejską - powiedział wiceminister Waldemar Sługocki. Jak dodał, Polska w sposób świadomy przystępuje do realizacji trzeciej perspektywy finansowej UE, w której mamy do wykorzystania tylko w ramach polityki spójności 82,5 mld euro.
Największe środki z budżetu UE
Jak powiedział wiceminister, największe środki służące modernizacji infrastruktury pochodzą z budżetu UE. W perspektywie finansowej 2004 – 2006 było to 12,8 mld euro, w latach 2007 – 2013 – 67,3 mld euro, natomiast w obecnej perspektywie 2014 – 2020 jest to aż 82,5 mld euro.
- Rząd podejmuje starania, by sukcesywnie rozbudowywać infrastrukturę i domykać sieć drogową. Staramy się infrastrukturę budować w sposób komplementarny, by tworzyć równowagę między gałęziami transportu i integrować je, np. drogi i porty morskie – podkreślił wiceminister Sługocki.
REKLAMA
Debata, która odbyła się 30 marca 2015 r. w ramach konferencji „Polska 2015-2025. Jak efektywnie inwestować publiczne pieniądze?”, została zorganizowana przez Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Żródło: mir.gov.pl, data publikacji: 30.03.2015
REKLAMA