Schizofrenicy na rynku pracy są w Polsce rzadkością

Niecałe 10 procent schizofreników wraca do aktywności zawodowej. Eksperci uważają, że ten wskaźnik można poprawić. Wystarczy spełnić kilka warunków.

2015-04-10, 09:44

Schizofrenicy na rynku pracy są w Polsce rzadkością
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

W 2013 roku ZUS wypłacił chorym na schizofrenię ponad miliard złotych, relacja IAR, Monika Gosławska
+
Dodaj do playlisty

Profesor Bartosz Łoza, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, uważa, że podstawą jest utrzymanie ciągłości leczenia odpowiednio dobranymi specyfikami. Jak mówi, to warunek niezbędny do dalszych działań. - Te wszystkie kolejne działania wiążą się z czymś co się nazywa psychiatrią społeczną, czyli wsparciem dla człowieka, dla jego rodziny, wsparciem zawodowym i szkolnym - mówi profesor Łoza. - Jeżeli te systemy wsparcia towarzyszą farmakologii, mamy szansę na to, by przywracać należny rozwój jednostce. Profesor zwraca uwagę na konieczność stosowania leków nowej generacji. Jak mówi, tylko nowoczesne leki pozwalają na to, by chory na schizofrenię był nieodróżnialny w swoim środowisku. "Starsze leki bardzo "etykietyzują", więc nie dziwmy się, że chorzy niechętnie je biorą" - dodaje Bartosz Łoza.

Terapia nowoczesnymi neuroleptykami w zastrzyku

Psychiatra Krzysztof Tronczyński uważa, że szansą dla chorych ze schizofrenią jest terapia nowoczesnymi neuroleptykami w zastrzyku. To leki o długotrwałym działaniu. Według Krzysztofa Tronczyńskiego, ich zaletą jest to, że zapobiegają nawrotom. - Szansa na to, że będzie kolejny rzut choroby, jest zmniejszona. Jeżeli zatem pacjent bierze ten lek, może normalnie pracować - mówi Tronczyński
Eksperci apelują, by dopuszczać do refundacji nowe, długo działające neuroleptyki. Dwa z nich, w zastrzyku, są już w Polsce refundowane. Jednak korzysta z nich tylko 7 procent chorych na schizofrenię. Ponad połowa psychiatrów nie mówi o tych specyfikach swoim pacjentom. Wynika to między innymi z tego, że NFZ nie zwraca kosztów związanych z podaniem zastrzyku. Poza tym zużycie tych medykamentów jest często kontrolowane przez Fundusz.
Tymczasem koszty schizofrenii w Polsce są ogromne. Z raportu opracowanego przez Uczelnię Łazarskiego w Warszawie wynika, że w 2013 roku ZUS wypłacił chorym na schizofrenię ponad miliard złotych.
IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej