"Financial Times": Grecja ogłosi bankructwo. Rząd zaprzecza

Rząd Grecji zaprzeczył doniesieniom, jakoby przygotowywał się do ogłoszenia bankructwa i rezygnacji ze spłaty długów, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia w sprawie odblokowania pomocy finansowej od międzynarodowych pożyczkodawców.

2015-04-14, 15:29

"Financial Times": Grecja ogłosi bankructwo. Rząd zaprzecza
Grecja potrzebuje unijnej pomocy. Foto: Pixabay.com

Rządowy rzecznik zapewnił, że negocjacje z kredytodawcami szybko zmierzają do znalezienia rozwiązania.
Cytowane przez agencję dpa źródła rządowe w Atenach zdementowały też doniesienia brytyjskiego dziennika "Financial Times", który podał w poniedziałek, że władze greckie oraz ich partnerzy w eurolandzie przygotowują się na ewentualne ogłoszenie bankructwa Grecji, jeśli do czasu nieformalnego spotkania eurogrupy 24 kwietnia nie dojdzie do porozumienia.
W ostatnich dniach rząd Grecji dementował też medialne doniesienia, jakoby w razie fiaska rozmów rozważał rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
BBC wskazuje jednak, że są sygnały świadczące o tym, iż rządowi greckiemu szybko kończą się pieniądze. Przypomina, że jeszcze w kwietniu Ateny potrzebują 2,4 mld euro na wypłatę pensji i emerytur w sektorze publicznym. Ponadto do 12 maja muszą spłacić łącznie ponad 970 mln euro kredytów zaciągniętych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (w tym 203 mln euro do 1 maja).
W ubiegłym tygodniu Grecja na czas spłaciła 450 mln kredytu od MFW.
Lewicowo-populistyczny rząd Aleksisa Ciprasa od końca sierpnia 2014 r. nie otrzymał środków z pakietu ratunkowego i prowadzi rozmowy z wierzycielami w sprawie ich odblokowania.
20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta ponad 7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez pożyczkodawców.

"Grecy robią sobie krzywdę"

Miliarder George Soros uważa, że sytuacja Grecji jest bardzo poważna, a w dodatku wciąż się pogarsza. - Piętrzą się tam animozje i złość. Ludzie chcą się krzywdzić wzajemnie - ocenia. Jego zdaniem prawdopodobieństwo, że Grecja wystąpi ze strefy euro, wynosi 50 proc. - Jednak także Unii Europejskiej nie wyszłoby na dobre, gdyby Grecja porzuciła wspólną walutę - uważa Soros.

REKLAMA

(Źródło: Bloomberg/x-news)

PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej