Oblicza brytyjskiego imperializmu
O początkach, rozkwicie i upadku Imperium Brytyjskiego rozmawiali w „Reszce Świata” autorzy audycji z Johnem Beauchamp z Polskiego Radia dla Zagranicy.
2015-04-17, 21:40
Posłuchaj
Jeden z ostatnich pomników Imperium, symboliczne popiersie Cecila Rhodesa, zapalczywego, brytyjskiego imperialisty – zostało usunięte z terenu Uniwersytetu w Kapsztadzie. Imperium Brytyjskie było największym z imperiów kolonialnych. W sferze jego wpływów przez 300 lat znajdowały się tereny Afryki, Azji i Ameryki.
– Praktycznie połowa mapy Afryki była koloryzowana na barwę różową, czyli ten imperialny, brytyjski kolor. O imperium brytyjskim mówiło się, że to miejsce, nad którym słońce nigdy nie zachodzi – mówił gość Polskiego Radia 24.
Okres jego świetności przypadł na środkowe i końcowe lata epoki wiktoriańskiej, kiedy Imperium Brytyjskie rozporządzało 40-45 procentami potencjału przemysłowego świata i miało 1/5 udziału w handlu światowym.
Po zakończeniu II wojny światowej, w ramach procesu dekolonizacji, Wielka Brytania przyznała niepodległość większości terytoriów wchodzących w skład Imperium Brytyjskiego. Proces zakończył się wraz z przekazaniem Hongkongu Chinom w 1997 roku.
REKLAMA
– Brytyjczycy po wojnie stracili bezpośrednie panowanie nad tymi krajami, natomiast tworząc wspólnotę nadał mieli wpływ na to, co się dzieje w tych krajach – powiedział John Beauchamp.
Audycję „Reszka Świata” przygotowali Agata Kasprolewicz, Paweł Reszka i Michał Żakowski. Ich gościem był również Witold Krzesiński, były polski dyplomata w Australii, który mówił o relacjach brytyjsko-australijskich.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA