Ekspertka: Pekin od lat planuje siłowe przejęcie Tajwanu
Pekin nigdy nie wykluczał militarnego scenariusza wobec Tajwanu. - Obecne działania prezydenta Lai Ching-te mają na celu zniechęcenie Chin do agresji. To także odpowiedź na sygnał płynący z Waszyngtonu: że sojusznicy muszą brać odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Barbara Kratiuk.
2025-05-21, 21:50
Zdaniem ekspertki Chiny na poważnie rozważają rozwiązanie militarne. - Przejęcie siłą Tajwanu to było coś, co Pekin rozważał zawsze. Już w latach 50. były próby wybadania tego, jak bardzo Tajwan będzie broniony przez Stany Zjednoczone, przez społeczność międzynarodową. Zatem takie plany gdzieś zawsze funkcjonują - powiedziała dr Barbara Kratiuk.
Posłuchaj
- A jak mówi przysłowie "jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę". W związku z tym prezydent Lai Ching-te podejmuje kroki, żeby zabezpieczyć Tajwan na różne sposoby - czy to typowo wojskowe czy też ekonomiczne, polityczne - właśnie przed potencjalną agresją ze strony Chin. Chce zniechęcić Pekin do takiej agresji, pokazać im, że to nie ma sensu. A jeżeli będzie takie zwycięstwo ze strony Chin, to będzie to zdecydowanie zwycięstwo Pyrrusowe - dodała ekspertka.
Jak zaznaczyła, "to jest też odpowiedź na pewien sygnał ze strony Stanów Zjednoczonych". - Sygnał, który USA wysyłają do prawie wszystkich swoich sojuszników, którym mówią wyraźnie: "my pomożemy wam się bronić, ale wy również musicie wykazać się pewną inicjatywą, bo nie ma możliwości, żeby tylko USA brały odpowiedzialność za bezpieczeństwo na świecie". To oczywiście wyraźnie widać w narracji prezydenta Trumpa - podkreśliła.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Barbara Kratiuk (Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Ritsumeikan Asia Pacific University)
Data emisji: 21.05.2025
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio 24
REKLAMA