Szefowa GDDKiA: Ewa Tomala-Borucka straciła stanowisko. Co z programem budowy dróg?

Na wniosek minister Marii Wasiak premier Ewa Kopacz odwołała z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Ewę Tomalę-Borucką - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

2015-04-24, 14:56

Szefowa GDDKiA: Ewa Tomala-Borucka straciła stanowisko. Co z programem budowy dróg?
Do 2023 roku planowane jest wybudowanie w Polsce ok. 2 tys. 200 km nowych dróg. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska o odwołaniu Ewy Tomali-Boruckiej z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Decyzja o natychmiastowym odwołaniu Tomali-Boruckiej z funkcji p.o. Generalnego Dyrektora została podjęta ze względu na interes i dobro GDDKiA - uzasadnił resort.
Ewa Tomala-Borucka została powołana do pełnienia obowiązków dyrektora GDDKiA w lutym 2014 roku.

"To bardzo duże zaskoczenie"

Zdaniem Adriana Furgalskiego, eksperta Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, dotychczasowa szefowa miała bardzo dobrą opinię.
Ekspert wylicza, że udało się jej poprawić dialog z wykonawcami prac drogowych. Udało się jej także płynne przejście ze starej do nowej perspektywy unijnej, która dotyczy pomocy finansowej dla krajowych inwestycji drogowych.

Co z planem budowy dróg?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to jedna z najpilniej monitorowanych instytucji w Polsce. Odpowiada bowiem za program budowy nowych dróg wart 93 mld zł.

Adrian Furgalski, w radiowej Jedynce, mówił o zadaniach stojących przed GDDKiA.

REKLAMA

- Mamy pieniądze, one pokryją, mam nadzieję, najważniejsze priorytety, które zostały ustalone, czyli dokończenie budowy autostrad, dokończenie ważniejszych ciągów dróg ekspresowych. I wtedy będziemy mogli powiedzieć, że ten podstawowy szkielet, w okolicach 2022 roku, mamy zrealizowany – podkreślał Adrian Furgalski. – Zamieszanie personalne zamieszaniem personalnym, ale nie widzę niebezpieczeństw dla tych procesów, które w tej chwili w budownictwie drogowym są rozpoczęte. Będą na pewno kontynuowane – dodał ekspert.

Do 2023 roku planowane jest wybudowanie w Polsce ok. 2 tys. 200 km nowych dróg.

Na stanowisko został tymczasowo powołany Tomasz Rudnicki

Na p.o. Generalnego Dyrektora został tymczasowo powołany Tomasz Rudnicki, dotychczasowy zastępca Generalnego Dyrektora DKiA. - Niezależnie od tej decyzji, prowadzone jest postępowanie konkursowe wyboru nowego szefa GDDKiA, które toczy się od 1 kwietnia 2015 r. Komisja Konkursowa proceduje zgodnie z wyznaczonym przez siebie harmonogramem - czytamy w komunikacie.
Jak poinformowało ministerstwo, Tomasz Rudnicki był zastępcą Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od lutego 2008 roku. Odpowiadał za realizację inwestycji drogowych.
Rudnicki jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, a także menadżerskich studiów podyplomowych na Politechnice Szczecińskiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania i finansowania infrastruktury drogowej.

Jedynka/PAP, awi

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej