Stan środowiska w Polsce coraz lepszy
Z raportu OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że stan środowiska w Polsce jest coraz lepszy, ale trzeba odejść od węgla. – Polska wypada w tych badaniach coraz lepiej. Bardzo dobrym przykładem nowoczesnego podejścia do ochrony środowiska są Polskie Lasy Państwowe – mówił w Polskim Radiu 24 Dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki.
2015-04-24, 14:15
Posłuchaj
Badania przeprowadzone przez OECD (ang. Organization for Economic Co-operation and Development) pokazują, że z ochroną środowiska najlepiej w Polsce radzą sobie Lasy Państwowe. Nasz kraj może się również pochwalić ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery na przestrzeni ostatnich lat.
– LP prowadzą bardzo dobrą gospodarkę leśną – przeprowadzają akcje zalesiania i odnowy środowiska. Polska podjęła też działania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2 – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Monokultura węglowa ciągle wyzwaniem
Niestety wyzwaniem dla Polski jest ciągle monokultura węglowa – 90 proc. energii w naszym kraju w bilansie energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla.
– Polska po pierwsze ma tradycję, po drugie surowce, po trzecie mocny sektor energetyczny powiązany z węglem. Od strony bezpieczeństwa energetycznego, inwestycje w przemysł węglowy są potrzebne. Z drugiej strony, nie możemy zapomnieć, że już dzisiaj bardzo mocno są podnoszone kwestie konieczności odejścia od polityki węglowej, zmiany miksu energetycznego i wpuszczenia na rynek innych źródeł energii, na przykład nieemisyjnych i odnawialnych – podkreślał dr Maciej Sokołowski.
REKLAMA
Zielona energia
Organizacja nawołuje m.in. do inwestycji w zielone technologie. 88 proc. Polaków również chce inwestować w czystą energię. Tę strategię energetyczną polecał w Polskim Radiu 24 także ekspert ds. energetyki.
– Tutaj widzę ten sektor od różnych stron. Nie jest dobrym rozwiązaniem stawianie tylko na jedną technologię. Nie chodzi więc o to, by Polskę zastawić jedynie kolektorami fotowoltaicznymi, wiatrakami czy gazowniami, ale starać się dostosować inwestycje po pierwsze do potrzeb energetycznych, po drugie do możliwości – stwierdził rozmówca Polskiego Radia 24.
Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.
Polskie Radio24/dds
REKLAMA
Polecane
REKLAMA