Rośnie liczba samobójstw wśród młodzieży
W Polsce co roku samobójstwo popełnia ok. 300 osób w wieku 15-19 lat. Jednocześnie, wg danych GUS, o blisko 100 proc. wzrosła w ostatnim czasie liczba prób samobójczych wśród młodzieży.
2015-04-26, 21:03
Posłuchaj
Niektórzy eksperci uważają jednak, że prób samobójczych jest znacznie więcej. Być może nawet tysiące rocznie. Obraz sytuacji nie jest pełny, ponieważ w Polsce nie istnieje właściwy ogólnopolski rejestr samobójstw.
– Do samobójstwa dochodzi w wyniku złożonego procesu. U każdego człowieka ma on inny przebieg. W tym wypadku musimy analizować podatność, czyli to, co dzieje się w środowisku osoby podejmującej próbę samobójczą. Nie możemy zapomnieć także o badaniu występowania w jej rodzinie zachowań takich jak samouszkodzenia bez intencji samobójczych, nadużywanie alkoholu, a także środków psychoaktywnych – podkreśliła prof. Agnieszka Gmitrowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Młodzieżowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Lucyna Kicińska z Fundacji „Dzieci Niczyje” zgodziła się z tym, że myśli samobójcze bardzo często towarzyszą dzieciom wywodzącym się z rodzin, w których są problemy z komunikacją. Brakuje w nich wspólnych rozmów dotyczących zwykłych, codziennych spraw.
– Na numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży dzwonią młode osoby, które najczęściej potrzebują rozmowy, a także osoby mogącej ich wysłuchać i postarać się zrozumieć. Proszą również o wsparcie w rozwiązaniu problemów będących wypadkową braku dialogu w rodzinie – dodała.
REKLAMA
Osoby potrzebujące wsparcia mogą skontaktować się z Fundacją "Dzieci Niczyje" pod numerami telefonu:
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Polskie Radio 24/db
REKLAMA