Po odejściu prezesa akcje spółki giełdowej tracą średnio o 4 proc.
Odejście prezesa spółki giełdowej wywołuje niepokój inwestorów. W rezultacie ceny jej akcji spadają średnio o 4 procent.
2015-05-09, 14:50
Posłuchaj
Do takich wniosków doszli analitycy firmy doradczej KPMG, obserwując spółki notowane na warszawskiej giełdzie.
- Odejście prezesa zazwyczaj skutkuje spadkiem kursu akcji. Bierze się to głównie stąd, że inwestorzy widząc taką sytuację, niepokoją się o przyszłość spółki i znajduje to swoje odzwierciedlenie w kursie - mówi Tomasz Wiśniewski, partner w dziale doradztwa finansowego KPMG. – Co ciekawe, przy odejściach dobrowolnych te spadki są mniejsze, a przy niejako wymuszonych praktycznie nie obserwujemy spadku kursu. Odejścia wymuszane zdarzają się, gdy spółka jest w trudnej sytuacji finansowej i rynek spodziewa się takiego odejścia i czasem z ulgą przyjmuje informację o nim - dodaje.
Spółki Skarbu Państwa nie tracą
Firma doradcza przeanalizowała również spółki, w których Skarb Państwa miał powyżej 20 proc. udziału.
- Tutaj w przypadku odejścia prezesa zarządu nie obserwowano znaczących spadków kursu akcji. Nawet czasami dochodziło do lekkiego wzrostu po takiej informacji – mówi Tomasz Wiśniewski.
REKLAMA
W podobnej sytuacji nawet największe koncerny
W podobny sposób inwestorzy reagują za granicą. Dotyczy to także znanych koncernów.
- Ta prawidłowość, którą obserwujemy na polskim rynku kapitałowym, nie jest niczym nadzwyczajnym – podkreśla gość radiowej Jedynki. – Chociażby, kiedy Steve Jobs zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego, kurs akcji Apple spadł o 5 proc. Kiedy z prezesowania Hewlett-Packard odszedł Mark Hurd, kurs spadł o niemal 10 proc. Kiedy firma Mattel straciła prezesa, Bryana Stocktona, kurs spadł o 5 proc. – podaje przykłady z zagranicznych rynków ekspert.
Najważniejsza odpowiednia komunikacja z rynkiem
Jak podkreśla Tomasz Wiśniewski, spółki giełdowe, które stają w obliczu zmiany prezesa, powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednią komunikację z rynkiem, wyjaśnić powody takiego odejścia.
- Dobrze, jak mają od razu w zanadrzu kandydaturę następcy oraz podadzą informację o utrzymaniu bądź też zmianie strategii na jeszcze bardziej atrakcyjną dla inwestorów – dodaje ekspert.
REKLAMA
KPMG przeanalizowało przypadki rezygnacji prezesów spółek giełdowych z lat 2005-2014.
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA