Noc Muzeów 2015. Za nami noc pełna wrażeń

Muzealnicy podkreślają, że Noc Muzeów, przyciągająca do tych placówek tysiące osób, nie służy jednorazowemu biciu rekordów frekwencji, ale długofalowej promocji muzeów. Ma być zachętą, do częstszego ich odwiedzania.

2015-05-17, 08:44

Noc Muzeów 2015. Za nami noc pełna wrażeń

Posłuchaj

Kolejka przed Muzeum Narodowym w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, na przykład koncerty, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za darmo lub za symboliczną kwotę.

- Po tej nocy obserwujemy zwiększenie zainteresowania krakowskimi muzeami osób, które wcześniej przychodziły rzadko albo w ogóle - powiedział dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Wszędzie ustawiały się długie kolejki

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcona była okresowi stalinowskiemu od 1945 do 1956 roku. W Noc Muzeów dostępny był również Fotoplastikon Warszawski, gdzie zaprezentowana została specjalna wystawa nawiązująca do muzealnego tematu przewodniego tegorocznej imprezy. Odwiedzić można było także Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Niepodległości czy Belweder. Długie kolejki ustawiały się przed Fabryką Czekolady Wedla i Sejmem.

Czołgi, wozy pancerne oraz armaty z klocków i autentyczne w skali 1:1, przewodnicy muzealni w mundurach piechoty polskiej z 1939 roku i przysmak frontowy - kartofle z ogniska - to były tylko niektóre atrakcje nocy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Największą była wystawa modeli kilkudziesięciu czołgów i wozów pancernych z czasów II wojny światowej. Oprócz tego można było obejrzeć autentyczne armaty i czołgi.

W łódzkiej Nocy Muzeów wzięła udział rekordowa liczba ponad 50 muzeów i placówek kulturalnych. Stare Kino-Cinema Residence przygotowało wspólnie z Se-ma-for Muzeum Animacji wystawę dedykowaną łódzkiej animacji. Dzieł sztuki, ale tych "fałszywych" szukali odwiedzający Muzeum Sztuki w Łodzi.

Podczas Nocy Muzeów w Poznaniu zwiedzający po raz pierwszy zobaczyli nowe eksponaty Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił na cykl wydarzeń "Kobieta w PRL-u". Z kolei w parowozowni w Wolsztynie nocą odbył się specjalny pokaz lokomotywy.

Zwiedzanie browaru Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu. Fot. PAP/Marek Zakrzewski


x-news.pl, TVN24

W Bytomiu, w Muzeum Górnośląskim, można było zobaczyć unikatowe cykle rysunków "Hitleriada Macabra" i "Hitleriada Furiosa" autorstwa Stanisława Toegla. Na wystawę "Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne" składa się 37 prac z pięciu tek rysunków: "Hitleriada Macabra", "Hitleriada Furiosa", "Album karykatur politycznych", "Polski Wojak na Obczyźnie" oraz "Olymp of to day".

Do obozu rzymskiego i na walki gladiatorów zaprosiło Muzeum Wojska w Białymstoku. W Noc Muzeów otwarty był też Pałac Branickich, jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Grupa "Wschód" zorganizowała szpital partyzancki, gdzie chętni mogli wziąć udział w historycznym kursie pierwszej pomocy.

REKLAMA


x-news.pl, TVN24

Galeria Bielska BWA podczas Nocy Muzeów zaprezentowała wystawę aktualnych dokonań z różnych dyscyplin twórczych ponad stu członków Związku Polskich Artystów Plastyków z Bielska-Białej pt. "Kochajmy naszych artystów".

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim przygotowało ekspozycję poświęconą twórczości pejzażystów śląskich XIX i XX wieku oraz wystawę modeli zabytkowych powozów konnych. Chętnym udostępnione zostały wszystkie ekspozycje stałe i czasowe.

Rekonstrukcję średniowiecznego rycerskiego obozu, w tym namiotu królewskiego, namiotów rycerskich i sprzętu obozowego oraz wyposażenia mogli zobaczyć podczas Nocy Muzeów odwiedzający Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Na chętnych czekało przeszło 60 placówek w Szczecinie. Muzeum Narodowe pokazało po raz pierwszy po renowacji XVII-wieczny posąg Buddy Wajroczany, a także przedwojenne plakaty marynistyczne. Na odwiedzających czekał również Zamek Książąt Pomorskich, Akademia Sztuki, budynek Filharmonii, Muzeum Techniki i Komunikacji Miejskiej oraz szczecińskie browary.

Sobotnia Noc Muzeów w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza była okazją do świętowania stulecia wciąż działającej maszyny parowej z 1915 roku. Z urodzinowymi życzeniami pojawiły się historyczne postacie, m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III i wynalazca maszyny parowej James Watt. Zabrzańska kopalnia zabytkowa Guido zaproponowała zwiedzanie chodników 320 m pod ziemią jedynie przy świetle górniczych lampek.

Pokaz psich zaprzęgów, prezentacja unikatowego XV-wiecznego sztambucha z podróży oraz obserwacja panoramy miasta z tarasu widokowego w Europejskim Centrum Solidarności - to z  kolei niektóre atrakcje sobotniej Nocy Muzeów w Gdańsku.

Zwiedzający Muzeum Śląskie w Katowicach zobaczyli m.in. panoramę stolicy Górnego Śląska z wieży widokowej szybu Warszawa.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zwiedzający w towarzystwie Reksia i Misia Uszatka mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórczości artysty związanego ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie Stefanowi Szwakopfowi - reżyserowi, scenarzyście, kierownikowi literackiemu wielu filmów animowanych, nie tylko dla dzieci. Z kolei w Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie można było się przyjrzeć replice broni czarnoprochowej z XVIII wieku, armacie i broni białej z tamtego okresu, a także wziąć udział w pokazie użycia broni białej i fechtunku.

Podczas Nocy Muzeów w Nowym Sączu w Galerii Dawna Synagoga mieszkańcy i turyści mogli zapoznać się szerzej z historią Żydów w Polsce i w regionie. Były specjalne filmy, koncert pieśni żydowskich czy prelekcje. Tegoroczna Noc Muzeów jest już ostatnią w Galerii Dawna Synagoga. W sierpniu placówka zostanie zwrócona Gminie Żydowskiej w Krakowie. Budynek ma stać się ponownie miejscem kultu.

Noc Muzeów w Polskim Radiu

W wydarzenie włączyło się również Polskie Radio. W warszawskim Pałacu Staszica na odwiedzających czekali przedstawiciele Archiwum Polskiego Radia. Można było posłuchać o początkach polskiej radiofonii. Z Andrzejem Krusiewiczem porozmawialiśmy o roli spikera dawniej i dziś. Odbyły się też warsztaty z udziałem publiczności. Paweł Sztompke zaprosił zaś na muzyczny seans filmowy. Dorota Błaszczak i Zbigniew Pietrzak zaprezentowali "odbiornik 90-lecia". Program multimedialny z wykorzystaniem najcenniejszych nagrań archiwalnych przedstawiły w dwóch sesjach z komentarzem na żywo Małgorzata Barucka i Teresa Barucka.

Dawid Podsiadło poprowadził audycję z plenerowego studia Czwórki na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego i zaserwował hity największych gwiazd, takich jak Eiffel 65, Rihanna i Beyoncé. Filip Chajzer wyruszył na warszawskie ulice i zapytał mieszkańców, jak bawią się podczas Nocy Muzeów. Zaprosił także do zatańczenia cza-czy. Jedną z atrakcji tego wieczoru był także pokaz najnowszej kolekcji mody MissSpark.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej