Dramat uchodźców w Azji. Rybacy uratowali ponad 350 osób

Kolejna fala imigrantów z Birmy i Bangladeszu w Indonezji. Do wybrzeży indonezyjskiej prowincji Aceh dotarła grupa około 500 osób.

2015-05-20, 07:46

Dramat uchodźców w Azji. Rybacy uratowali ponad 350 osób

Do tej pory dzięki pomocy rybaków uratowano ponad 350 osób. Tylu imigrantów zarejestrowały indonezyjskie władze. Na morzu są jednak łodzie z kolejnymi uciekinierami.

Władze Indonezji, tak jak wcześniej sąsiedniej Malezji zapowiedziały niedawno, że nie będą przyjmować uchodźców. Jednak gdy życie uciekinierów znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, akcja ratunkowa jest podejmowana.

ONZ wzywa państwa regionu do walki ze zjawiskiem przemytu ludzi w Azji Południowo-Wschodniej. W ostatnim czasie kwitnie przemyt ludzi z biednych i przeludnionych państw do Indonezji, Tajlandii i Malezji. Zorganizowane gangi organizują przemyt na łodziach nieprzystosowanych do podróży na tak duże odległości. Często ludzie zostawiani są bez niczyjej pomocy, ze skąpymi racjami wody i jedzenia.

ONZ oraz światowe mocarstwa wzywają do podjęcia natychmiastowych działań, które ukrócą ten proceder rozprzestrzeniający się głównie w Zatoce Bengalskiej i na Morzu Andamańskim.

REKLAMA

Uciekają z Bangladeszu i Birmy

Indonezja, Malezja i Tajlandia są celem imigrantów, głównie z Bangladeszu i z muzułmańskiej mniejszości Rohingya z Birmy, którzy uciekają przed prześladowaniami. Żaden kraj Azji Południowo-Wschodniej nie chce ich przyjmować z obawy, że zapoczątkują oni niekontrolowany napływ biednych i niewykształconych przybyszów. Wszystkie kraje w regionie zamknęły swe granice dla przybywających drogą morską nielegalnych imigrantów.

Malezja zablokowała swą północno-zachodnią granicą morską, aby nie dopuścić do zwiększenia fali exodusu, największego od zakończenia wojny wietnamskiej. Tysiące nielegalnych imigrantów utonęło niedawno u wybrzeży Tajlandii, gdy zostali porzuceni przez przemytników, którym grożą zaostrzone kary za prowadzony proceder.

Imigranci w Europie

Unia Europejska przygotowuje się do misji wojskowej na Morzu Śródziemnym. Polska jeszcze nie zgłosiła swojego udziału. W Brukseli o operacji rozmawiają unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony. Ma ona być wymierzona w przemytników, którzy przerzucają imigrantów z Afryki do Europy.

Komisja Europejska chce zmusić unijne kraje do przyjmowania uchodźców. Wywołującą kontrowersje strategię w tej sprawie przyjęła w środę. Bruksela chce wyznaczenia limitów dla każdego państwa, by złagodzić skutki nielegalnej imigracji z Afryki, oraz Bliskiego Wschodu i odciążyć kraje, które przyjmują najwięcej uchodźców.

REKLAMA

FILM: Włoski patrolowiec "Monte Cimone" przechwycił statek z 98 imigrantami na pokładzie około 200 mil morskich od wybrzeży Sycylii. Wśród podróżujących znajdowały się 3 kobiety w ciąży. Imigranci znajdowali się na morzu od 12 dni. Od co najmniej dwóch statek jedynie dryfował i stopniowo napełniał się wodą. Źródło: ENEX/x-news

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej