Amnesty International: tortury i zbiorowe egzekucje na Ukrainie

Organizacja praw człowieka Amnesty International (AI) w najnowszym raporcie poinformowała, że obie strony konfliktu na Ukrainie niemal codziennie dopuszczają się zbrodni wojennych, w tym torturowania i zabijania więźniów, również cywilów.

2015-05-22, 22:30

Amnesty International: tortury i zbiorowe egzekucje na Ukrainie
Sytuacja na wschodzie Ukrainy wciąż napięta. Foto: Yevgen Nasadyuk/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Ukraina: straty wśród wojskowych i raport AI. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Organizacja powołuje się na zeznania dawnych więźniów, którzy mówią m.in. o torturach z użyciem elektrowstrząsów, kopaniu i dźganiu nożem. Działacze AI rozmawiali z 17 więźniami separatystów i 16 osobami, które były przetrzymywane przez ukraińskie siły rządowe, w tym Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszyscy oni przebywali w niewoli pomiędzy lipcem 2014 roku a kwietniem tego roku.

Autorzy przywołują relacje więźniów, którzy opowiadali także, że "byli bici aż łamały im się kości", a także "podwieszani pod sufitem lub pozbawiali snu przez kilka dni"; mowa jest także o "pozorowaniu egzekucji".

Amnesty International oświadczyła, że skonfrontowała zeznania świadków z dodatkowymi dowodami jak "zdjęcia rentgenowskie złamanych kości, dokumentacja szpitalna, zdjęcia sińców i innych obrażeń, blizn i uszkodzonych zębów". Według autorów opracowania ofiarą tych "szokujących" praktyk padali także cywile.

Organizacja odnotowała także co najmniej osiem przypadków "zbiorowych egzekucji" ukraińskich więźniów schwytanych przez prorosyjskich separatystów.

REKLAMA

- W cieniu nadal tlącego się konfliktu na wschodniej Ukrainie nasze badanie przeprowadzone na miejscu wykazało, że relacje o torturowaniu zatrzymanych są tyle powszechne, co szokujące - podkreślił dyrektor Amnesty ds. Europy i Azji Środkowej John Dalhuisen.

Niektórzy cywile twierdzili, że zostali zatrzymani i pobici tylko dlatego, że mieli w telefonach komórkowych zdjęcia z demonstracji na Majdanie w Kijowie, albo - przeciwnie - numery separatystów.

SBU zapewniła w piątek, że jest otwarta na dialog z międzynarodowymi organizacjami w sprawie warunków, w jakich przetrzymywani są jeńcy na terenie Ukrainy. Zapowiedziano, że wobec raportu Amnesty SBU zaproponowała spotkanie z przedstawicielami organizacji.

W konflikcie na Ukrainie od kwietnia 2014 roku zginęło ponad 6,2 tys. ludzi. Rosja zdecydowania zaprzecza zarzutom Kijowa i Zachodu, by była zaangażowana militarnie w kryzys.

REKLAMA

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej