KE pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego
Komisja Europejska kontynuuje prace nad usprawnieniem systemu podatkowego w Unii Europejskiej. O dalszych działaniach w tym zakresie rozmawiano w środę podczas cotygodniowego kolegium komisarzy.
2015-05-27, 15:54
Posłuchaj
Wszystkie firmy, które prowadzą biznes w różnych krajach muszą sprawiedliwie płacić swoją część podatków. To szczególnie ważne też z tego względu, że także małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują na tym samym rynku - powiedział wiceprzewodniczący ds. euro Valdis Dombrovskis.
Dodaj do playlisty
Prace na temat reguł podatkowych nabrały tempa po ujawnieniu afery „Luxleaks”, w której ujawniono, że ponad 300 międzynarodowych firm podpisywało tajne układy z Wielkim Księstwem Luksemburg, by płacić niższe podatki.
Wiceprzewodniczący ds. euro Valdis Dombrovskis podkreślał konieczność bardziej sprawiedliwego i przejrzystego systemu podatkowego, który wspiera wzrost gospodarczy.
- Wszystkie firmy, które prowadzą biznes w różnych krajach muszą sprawiedliwie płacić swoją część podatków - powiedział Dombrovskis.
Dodał, że „to szczególnie ważne też z tego względu, że także małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują na tym samym rynku”.
Prace nad automatyczną wymianą informacji podatkowej między krajami UE
Jego zdaniem, należy zapewnić, że obciążenia wynikające z podatków są właściwie rozłożone i że zasady podatkowe obowiązują zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa.
W marcu Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące automatycznej wymiany informacji podatkowej między państwami członkowskimi. Na czerwiec zaplanowano prezentację strategii na rzecz wprowadzenia wspólnej podstawy opodatkowania osób prawnych.
Miliardowe straty podatkowe
Unikanie opodatkowania przez podmioty prawne pozbawia budżety państw miliardy euro rocznie. Firmy korzystają na złożoności przepisów podatkowych i braku współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, optymalizując płacone przez siebie podatki. Zwiększenie przejrzystości ma pomóc ukrócić ten proceder.
Obecnie państwa członkowskie udostępniają sobie bardzo niewiele informacji na temat decyzji podatkowych. Stolice same decydują, czy decyzja administracji podatkowej w ich kraju ma wpływ (i może być przydana) na inny kraj.
Koniec "podwójnej irlandzkiej"? Oto, jak działa legendarna furtka podatkowa
Źródło: Bloomberg/x-news
IAR/PAP, awi