Projekt IPN "Kamienie pamięci". Upamiętnienie duchownych represjonowanych przez komunistów
Wirtualna mapa pamięci będzie m.in. efektem zakończonego w Białymstoku VI ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN "Kamienie pamięci". Upamiętniani są duchowni rożnych wyznań, których postawy życiowe mogą być wzorem dla młodych ludzi.
2015-05-28, 15:49
W tegorocznej edycji projektu, który koordynował IPN w Białymstoku, wzięło udział kilkaset osób z całej Polski (około stu grup), ale też z Litwy i USA. Zebrano materiały o około 90 postaciach z okresu II wojny światowej, ale też z czasów komunistycznych. Głównym hasłem "Kamieni pamięci" było w tym roku: "Z modlitwą ojczyźnie", stąd upamiętnianie duchownych represjonowanych w latach 1939-89.
Udział młodzieży
Powiązany Artykuł
Efekty swoich prac uczestnicy projektu pokazali w centrum konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Prezentacje miały formę targów edukacyjnych. Na stoiskach młodzież prezentowała np. zgromadzone przez siebie w trakcie pracy osobiste pamiątki osób upamiętnianych, książki, ulotki, plansze, fotografie, ale też prezentacje multimedialne, np. filmy czy nagrane notacje historyczne. Powstały blogi, komiksy, wywiady, gazetki.
Młodzież sama wyszukiwała informacje o takich osobach, które często nie są znane powszechnie, a i nie zawsze funkcjonują w powszechnej świadomości w społecznościach lokalnych. Oprócz młodzieży w projekcie uczestniczyły organizacje społeczne, także duchowni.
REKLAMA
„Cisi bohaterowie”
Dr Ewa Rogalewska z IPN w Białymstoku powiedziała, że projekt służy upamiętnianiu tzw. "cichych bohaterów". "Znamy takie sztandarowe postaci jak święty Jan Paweł II, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, czy Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, ale są też takie osoby - i jak się okazało młodzież znalazła te osoby - które żyły, działały na ich terenie" - podkreśliła Rogalewska.
Powiązany Artykuł
Szef oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku dr Waldemar Wilczewski zaznaczył, że tytułowy kamień z projektu to symbol "czegoś bardzo trwałego, co jest trudno zniszczyć" i o taką pamięć w projekcie chodzi.
Grzebali w archwiach
Młodzież szukała informacji w archiwach, spotykała się z różnymi osobami i zdobyła unikalną dokumentację, a przez to bohaterowie ich prac "są przywracani pamięci społecznej", bo zebraną wiedzą młodzież dzieli się z innymi. Wzorem lat ubiegłych, na stronie internetowej IPN w zakładce "Kamienie pamięci" powstanie interaktywna mapa z informacjami o bohaterach upamiętnianych w projekcie.
REKLAMA
pp/PAP
REKLAMA