W polityce idzie nowe
W życiu publicznym pojawiły się nowe inicjatywy o ambicjach partii politycznych: Wolność i Równość, Razem oraz Stowarzyszenie NowoczesnaPL. Na ile nowe ruchy polityczne są w stanie zmienić sytuację na polskiej scenie politycznej? O tym w rozmowie z prof. Agnieszką Rothert z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
2015-06-03, 19:09
Posłuchaj
Paweł Kukiz, Ryszard Petru, Jan Hartman – to nowe twarze w polskiej polityce. Czy nowe ruchy i ich przywódcy zdobędą wystarczający elektorat, by rozbić duopol PiS-PO?
– W Polsce pojawił się potencjał gniewu i frustracji, który może spowodować, że pewne zgrupowania dostaną się do parlamentu – stwierdziła gość Polskiego Radia 24.
– To jednak igranie na trupie Platformy, której zgon został ogłoszony przedwcześnie – dodała.
Według sondaży przeprowadzonego dla jednej z telewizji, gdyby wybory do Sejmu miały się odbyć dzisiaj, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 25 proc. Platformę Obywatelską poparłoby 17 proc. wyborców, a ruch Pawła Kukiza 20 proc. Polaków. Do Sejmu weszłaby jeszcze tylko Nowoczesna.pl z wynikiem 10 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się: SLD (4 proc.), KORWiN (4 proc.), PSL (3 proc.), Twój Ruch (2 proc.) i Ruch Narodowy (1 proc.).
REKLAMA
Z prof. Agnieszką Rothert rozmawiała Aleksandra Kozera.
Polskie Radio 24/dds
Polecane
REKLAMA