Tradycje Bożego Ciała

W Kościele katolickim 60 dni po Wielkanocy obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Ks. Krzysztof Ołdakowski i Przemysław Goławski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia mówili w Polskim Radiu 24 o historii święta i związanych z nim tradycjach.

2015-06-04, 11:32

Tradycje Bożego Ciała
Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są barwne procesje, podczas których przy czterech ołtarzach polowych czytane są fragmenty Ewangelii. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

04.06.15 Ks. Krzysztof Ołdakowski: „Procesja pokazuje, że nie jesteśmy jeszcze u celu”.
+
Dodaj do playlisty

Boże Ciało obchodzone jest w Polsce już od XIV wieku. – W 1320 roku w Diecezji Krakowskiej uroczystość zarządził biskup Nankier. Natomiast, od połowy XV wieku święto obchodzone jest całym kraju – wskazywał ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała są barwne procesje, podczas których przy czterech ołtarzach polowych czytane są fragmenty Ewangelii. – Dawniej, podczas procesji chodzono przez cztery bramy miasta. W ten sposób ludzie okrążali całe swoje otoczenie. Stąd dziś mamy cztery ołtarze w czasie procesji – tłumaczył w Polskim Radiu 24 ks. Ołdakowski.

Szef NRPK Polskiego Radia podkreślał, że procesja jest symbolicznym obrazem drogi człowieka. – Jesteśmy pielgrzymami skazanymi na przemijanie i zmienność. Procesja pokazuje, że nie jesteśmy jeszcze u celu – mówił ks. Krzysztof Ołdakowski.

Więcej o tradycjach Bożego Ciała w audycji Przemysława Goławskiego i ks. Krzysztofa Ołdakowskiego.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej