Prezydent Ukrainy: nie powiódł się projekt Noworosja
Petro Poroszenko zaznaczył, że mimo sukcesów ukraińskiej armii, żołnierze nadal muszą być przygotowani na rosyjski atak na całej linii frontu. Ukraiński prezydent wystąpił z orędziem do parlamentu.
2015-06-04, 13:39
Posłuchaj
Podkreślił, że nie powiódł się projekt Noworosja, zgodnie z którym wspierani przez Moskwę separatyści planowali rok temu powołanie Republiki Noworosji, która obejmowałaby kilka wschodnich i południowych obwodów Ukrainy.
Prezydent Poroszenko dodał, że dzięki ukraińskiej armii udało się ograniczyć działalność separatystów jedynie do 1/3 Zagłębia Donieckiego. Podkreślił, że obecnie najważniejszym zadaniem jest odzyskanie kontroli nad 400-kilometrowym odcinkiem granicy z Rosją. - Zagłębie Donieckie zapomniałoby o tej wojnie, jak o strasznym śnie, gdyby w Moskwie chcieli pokoju tak, jak w Kijowie - dodał.
Niedobory w armii
Powiązany Artykuł
Petro Poroszenko poinformował, że na froncie walczy obecnie 50 tysięcy Ukraińców. Ogółem ukraińska armia liczy teraz 250 tysięcy wojskowych. Prezydent przyznał, że nadal cierpi ona na poważne niedobory, ale sytuacja powoli się poprawia, między innymi, dzięki współpracy z wolontariuszami, którzy działają w Ministerstwie Obrony.
REKLAMA
Prezydent dodał też, że w czasie walk na froncie zginęło 1700 ukraińskich żołnierzy i 6400 cywilów. Parlament uczcił ich pamięć minutą ciszy.
Zapowiedź reform
Petro Poroszenko nie jest zadowolony z pracy ukraińskich władz, w tym też ze swojej. Prezydent w orędziu w Radzie Najwyższej zapowiedział dalsze reformy, zmniejszenie wpływu oligarchów i demonopolizację.
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
Ukraiński prezydent twierdzi, że do 40% usług i towarów jest sprzedawanych przez monopolistów, a straty z powodu zmów handlowych wahają się od 10 do 22% PKB. Petro Poroszenko zapowiada, że zmieni tę sytuację - będzie to także oznaczało zmniejszenie dochodów i roli oligarchów, którzy w niektórych gałęziach mają status monopolisty. Szef państwa dodał, że władze walczą też z korupcją i mają na tym polu pewne sukcesy. Chodzi przede wszystkim o sferę „zakupów państwowych. Kradną, ale mamy prawdziwy postęp. Są mniejsze procenty, mniej [pokrętnych] schematów, jest więcej przejrzystości, kontroli społecznej” - zaznaczył.
REKLAMA
Stabilizacja sytuacji gospodarczej
Prezydent chwalił też politykę gospodarczą rządu - udało się uniknąć bankructwa i ustabilizować sytuację makroekonomiczną. Petro Poroszenko podkreślił, że te sukcesy były możliwe dzięki pomocy MFW, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Szef państwa nie wykluczył przy tym zmian w rządzie jesienią. Działalność każdego ministra ma być dokładnie oceniona.
pp/IAR
REKLAMA