Historia zamknięta w komiksie. Festiwal Instytut Pamięci Narodowej
13 czerwca w sobotę IPN zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych. Imprezę w stołecznym centrum edukacyjnym Instytutu (Marszałkowska 21/25) tradycyjnie otworzy nestor polskich twórców komiksowych Henryk Chmielewski, czyli Papcio Chmiel.
2015-06-08, 10:20
Na festiwalu będzie można obejrzeć plansze z oryginałami rysunków najnowszego projektu Papcia Chmiela "Elemelementarz". Dla gości przygotowano też wernisaż wystawy prac Daniela Bauma, twórcy komiksu "Stąd do wolności", który oprócz tradycyjnej formy, jest też napisany językiem Braille'a. Baum zaprezentuje również swój najnowszy album historyczny "Dr Esperanto", który stworzył wspólne Wojtkiem Łowickim.
Festiwal to okazja do spotkania z twórcami - Sławomirem Zajączkowskim, Krzysztofem Wyrzykowskim, Witoldem Tkaczykiem, Tomaszem Nowakiem, Jakubem Kijucem, Robertem Zarębą - oraz zapoznania się z wydanymi w ubiegłym roku komiksami historycznymi w tym mi.in.: Jan Karski. Człowiek, który odkrył holokaust, Kurier z Warszawy, Kampinos '44, Wrzesień płk Maczka czy Wigilia w okopach. 100. rocznica bitwy pod Łowczówkiem.
W ramach imprezy będzie też konkurs z wiedzy faktów historycznych wplecionych w treści komiksowe i wykład o wykorzystaniu komiksów historycznych w pracy nauczyciela.
źródło: youtube.com
REKLAMA
Dla miłośników komiksu przygotowane zajęcia praktyczne. Warsztaty graficzne poprowadzi Tomasz Merin, a doświadczeni twórcy - Nikodem Cabała i Luca Montagliani podpowiedzą jak stworzyć własny komiks i przełożyć temat opowieści na papier i obrazy.
13 czerwca wręczone zostaną również nagrody dla laureatów III edycji konkursu "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać w instytucie przy ul. Marszałkowskiej 21/25 do końca czerwca. Z kolei przed wejściem stanie wystawa plenerowa, powstała z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury "Honwedzi i husarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie 1914–1915".
polskieradio/IPN/fc
REKLAMA
REKLAMA