Episkopat: każdy ksiądz podejrzany o pedofilię będzie natychmiast zawieszony
W polskim Kościele obowiązują nowe zasady postępowania w sprawach podejrzeń o pedofilę. To: natychmiastowe zawieszenie księdza podejrzanego o molestowanie seksualne i wszczęcie wyjaśnień; pomoc psychologiczna, duchowa i prawna dla ofiary, poinformowanie jej o możliwości złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa. To także współpraca z prokuraturą.
2015-06-09, 14:39
Posłuchaj
- Kościół szeroko otwiera się na zgłaszanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich - powiedział koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak. We wtorek zaprezentowano dokumenty ws. ochrony przed wykorzystaniem seksualnym.
Jeden z dokumentów zawiera wytyczne w sprawie postępowania z przypadkami seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży, drugi jest poświęcony profilaktyce. Dokumenty opracowywano od 2011 r., obowiązują od marca 2015 r.
- To jest dokument, który aplikuje normy Kościoła powszechnego wydane przez Stolicę Apostolską do warunków prawa polskiego, do warunków kulturowych i społecznych - powiedział dziennikarzom o. Żak.
Powiązany Artykuł
Podkreślił szerokie otwarcie Kościoła na zgłoszenia przypadków nadużyć. - Uświadamiamy sobie to coraz wyraźniej, że zgłaszanie krzywdy tego rodzaju, jakim jest wykorzystanie seksualne w wieku dziecięcym czy dorastania, jest bardzo trudne. Trwa lata, nieraz dziesiątki lat, zanim staje się możliwe wypowiedzenie takiego doświadczenia. To dotyczy nie tylko wykorzystania seksualnego przez duchownych - tłumaczył koordynator.
REKLAMA
„Kościół zainteresowany oczyszczeniem”
- Pojawienie się tego dokumentu w publicznej formie daje wszystkim - społeczeństwu, wierzącym, duchownym, ale przede wszystkim ofiarom - pewność prawa, działań Kościoła, zasad, na których się on opiera - wyjaśnił o. Żak.
Podkreślił, że wytyczne stanowią zachętę do tego, żeby wyjaśniać przypadki wykorzystania seksualnego nieletnich. - Kościół jest zainteresowany oczyszczeniem. To jest też jedno z przesłań do ofiar. Zgłaszanie krzywdy nie jest przez Kościół traktowane jak +niedobra przysługa+, tylko jako pomoc w oczyszczeniu - powiedział jezuita.
Powiązany Artykuł
Jak mówił, procedury zawarte w wytycznych stoją na straży dobra, które zostało naruszone, oraz zmierzają do tego, by naprawić krzywdę.
REKLAMA
Troska o ofiary
- Troska o ofiary nadużyć seksualnych to podstawowy akt sprawiedliwości ze strony wspólnoty Kościoła, odczuwającej ból i wstyd z powodu krzywdy wyrządzonej dzieciom i młodzieży" - cytował fragment wytycznych sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że prewencja nadużyć seksualnych wobec nieletnich powinna być nie dodatkową, lecz integralną częścią zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą i musi się rozwijać.
pp/PAP/IAR
REKLAMA