Fundusze UE 2014-2020. Przede wszystkim efekty
Środki unijne dla Polski w nowej perspektywie nie są pieniędzmi podanymi na tacy. Chętni do skorzystania z nich powinni dobrze się przygotować. Kluczowe są efekty, które przyniosą dofinansowane projekty - powiedziała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas debaty "Polityka regionalna UE i Polski 2014-2020: szanse i wyzwania na przykładzie Podkarpacia”.
2015-06-15, 13:16
Uczestnicy debaty rozmawiali głównie o tym, jak sprawić, by fundusze europejskie na lata 2014-2020 były inwestowane w najbardziej prorozwojowe przedsięwzięcia. Dyskutowali też o efektach mijającej perspektywy 20070-2013. Szczególną uwagę zwrócono na potrzeby i szanse rozwojowe Podkarpacia. Wiceminister Iwona Wendel mówiąc o priorytetach przyszłej perspektywy zwróciła uwagę na potencjał jaki tkwi w tym województwie.
"Podkarpackie jest dobrze przygotowane do tego, by sięgnąć po środki unijne z nowego rozdania, zwłaszcza jeśli chodzi o innowacje i prace badawczo-rozwojowe. Województwo ma na przykład największy w kraju odsetek osób zatrudnionych w sektorze badań i rozwoju, które pracują w przedsiębiorstwach – 80,6 proc." - powiedziała.
Podkarpacie wyróżnia się na tle kraju także w innych obszarach. Udział nakładów na B+R w relacji do PKB znacznie przewyższa średnią krajową – wynosi 1,02 proc. przy ok. 0,9 proc. dla Polski. W województwie podkarpackim nakłady na B+R wzrosły w najwyższym stopniu – ponad czterokrotnie od 2009 r. Region zajmuje drugie miejsce pod względem udziału opatentowanych wynalazków do zgłoszeń patentowych - 69 proc. zgłoszonych wynalazków zostało opatentowanych.
"Ten pozytywny trend będzie można jeszcze wzmocnić w latach 2014-2020 dzięki funduszom unijnym" – oceniła wiceminister.
W latach 2014-2020 zmienią się nieco priorytety inwestowania środków europejskich w skali kraju. Lwia część środków zostanie przeznaczonych na cztery z jedenastu celów wskazanych przez Komisję Europejską – innowacje i prace badawczo-rozwojowe, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich firm oraz niskoemisyjność gospodarki.
"Duże nadzieje wiążemy z Programem Inteligentny Rozwój, który będzie skoncentrowany na innowacjach i komercjalizacji wyników prac B+R. Liderami projektów mają być przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy będą współpracować z naukowcami. To bardzo ambitny projekt" - zapowiedziała wiceminister
W nowej perspektywie kluczowe będą efekty wsparcia unijnego. W 2019 r. Komisja Europejska przeprowadzi przegląd efektów programów wyrażonych wskaźnikami. Wynikiem będą decyzje o przyznaniu poszczególnym częściom programów puli środków zwanej rezerwą wykonania.
REKLAMA
Wiceminister Wendel mówiła również o tym, że dodatkowe wsparcie dla pięciu województw Polski Wschodniej (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego) będzie w nowej perspektywie kontynuowane. Program Polska Wschodnia (PO PW) wesprze innowacyjność, przedsiębiorczość, transport publiczny, budowę i modernizacje dróg w obrębie stolic województw Polski Wschodniej oraz kolej.
"Naszym zadaniem na najbliższe lata jest jeszcze mocniejsze inwestowanie w potencjał mieszkańców Polski Wschodniej" – zaznaczyła wiceminister.
W tym kontekście przypomniała, że w PO PW przewidziano m.in. 200 mln euro na wsparcie młodych osób, które mają pomysł na biznes i potrzebują oceny swojej koncepcji, pomocy w rozwoju firmy czy opieki mentora.
Debata odbyła się 12 czerwca 2015 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wydarzenie to było częścią Regionalnego Forum Dyskusyjnego Parlamentu Europejskiego.
Źródło: mir.gov.pl, data publikacji: 12.06.2015
REKLAMA
REKLAMA