Fundusze UE: Nidzica stawia na młodych
W powiecie nidzickim w warmińsko-mazurskim bezrobocie wynosi nawet 17 proc. Nic więc dziwnego, że wiele działań dla których źródłem finansowania są środki unijne jest nakierowanych na zwiększanie możliwości zatrudnienia na miejscu i zatrzymanie młodych ludzi. Emigrują oni bowiem w inne regiony Polski i za granicę.
2015-06-17, 09:49
Posłuchaj
- Tworzymy warunki do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej po przez uzbrojenie Strefy Przedsiębiorczości w Nidzicy. W tej chwili są dwa wydane pozwolenia i dwie inwestycje w trakcie realizacji na terenach przygotowanych w ramach tego projektu – mówi Joanna Krystkiewicz, kierownik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa z Urzędu Miejskiego w Nidzicy.
Lepsza infrastruktura
Z myślą o powstrzymaniu odpływu ludności realizowane były m.in. inwestycje podnoszące poziom infrastruktury komunikacyjnej, szczególnie w małych miejscowościach. - W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zbudowaliśmy kanalizację sanitarno- wodociągową w Tatarach. Druga inwestycja zaś objęła Obejmy i Żelazno – wyjaśnia gość.
Pieniądze z Unii Europejskiej trafiają również do świetlic i ochotniczej straży pożarnej.
Cel to zmniejszenie bezrobocia
W nowym unijnym okresie finansowania Nidzica jeszcze bardziej chce rozwinąć przedsięwzięcia obliczone na przyciągnięcie inwestorów to ma zaowocować zmniejszaniem się bezrobocia, wyjaśnia zastępca burmistrza Leszek Śpiewak.
REKLAMA
- Tereny pod inwestycje, które posiadamy pragniemy wykorzystać w celu stworzenia nowych miejsc pracy i przyciągnięcie nowych inwestorów – mówi.
Nowe mieszkania
Powstrzymanie migracji tych, którzy stanowią o przyszłości miasta, na służyć rozwój budownictwa mieszkaniowego. – Po to, żeby zatrzymać odpływ młodych mieszkańców Nidzicy przygotowaliśmy grunty pod inwestycje, pod budownictwo wielomieszkaniowe. Przeznaczamy na ten cel dwie działki o łącznej powierzchni około jednego hektara. Inwestycja ma zostać zrealizowana zarówno ze środków unijnych, jak i pieniędzy własnych – dodaje rozmówca.
Młodzi zostaną jeśli będą mieli pracę. Jednak na razie w warmińsko-mazurskim utrzymuje się 18 procentowe bezrobocie, najwyższe w kraju. Poszukujących zatrudnienia mają wspierać wyspecjalizowane instytucje. Te działania będzie koordynował regionalny urząd pracy, który z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał prawi 173 mln euro. A z programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój około 72 mln.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA
REKLAMA