NATO ćwiczy w Polsce. Będzie szybka reakcja "szpicy" w przypadku agresji?
To pierwsze tego typu ćwiczenie. Bierze w nim udział ponad 2 tys. żołnierzy z dziewięciu państw. Na poligonie Żagań-Świętoszów przygotowano specjalny pokaz z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka.
2015-06-18, 13:57
Posłuchaj
Siły szpicy NATO na poligonie. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Dodaj do playlisty
Te ćwiczenia mają przede wszystkim pokazać pełne spektrum możliwości "szpicy".
Według Tomasza Siemoniaka, ćwiczenia dotyczyły reakcji na zagrożenie konfliktem hybrydowym. -NATO musi robić swoje, nie oglądając się, co kto mówi wokół naszych granic. Rosję oceniamy nie po słowach, a po czynach, i te czyny w ciągu ostatniego półtora roku nie napawają nas optymizmem. Aneksja Krymu, działania na Ukrainie spowodowały, że kraje Europy Wschodniej poczuły się zaniepokojone - powiedział.
Żołnierze przywieźli ze sobą 56 ton amunicji, ponad 440 pojazdów i ponad 100 kontenerów. Do Żagania dotarło 9 pociągów, 30 konwojów drogowych i 17 samolotów.
Mjr Artur Pińkowsk, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (źródło: TVP/x-news)
REKLAMA
"Noble Jump" to pierwszy poligonowy sprawdzian dla Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, określanych często "szpicą". Sprawdzeniu - po raz pierwszy - podlegają jednostki zabezpieczające przyjęcie sił NATO. Są to utworzone w tym roku zespoły łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie "szpicy" Sojuszu na terytorium danego państwa.
Powiązany Artykuł
Manewry odbywają się w Polsce pod dowództwem 1. Niemiecko-Holenderskiego Korpusu. Rozpoczęły się 9 czerwca i potrwają do piątku.
"Noble Jump" jest częścią serii ćwiczeń, które NATO prowadzi w czerwcu w Europie pod wspólnym kryptonimem "Allied Shield". Wśród nich są jeszcze "Saber Strike-15" na poligonach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Ćwiczenia "Baltops" na południowym Bałtyku oraz w Polsce, Niemczech i Szwecji, a także ćwiczenia Sił Odpowiedzi NATO pk. "Trident Joust", głównie w Rumunii. Łącznie w "Allied Shield" weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.
REKLAMA
Wicepremier poinformował ponadto, że Polska jest przygotowana na rozmieszczenie sprzętu amerykańskiego wojska. Siemoniak przypomniał, że o kwestii rozmieszczenie sprzętu wojskowego w naszym kraju rozmawiał już w maju, gdy był w Waszyngtonie, podczas spotkania z sekretarzem obrony Ashem Carterem. - Chodziło o sprzęt dla jednej brygady rozmieszczony w pięciu krajach członkowskich Sojuszu - dodał.
(źródło: TVP/x-news)
"New York Times" pisał niedawno, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów i bojowych wozów piechoty, które w razie potrzeby pozwoliłyby wyposażyć brygadę liczącą 3-5 tys. żołnierzy. Składy sprzętu miałyby się znaleźć w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii, Rumunii i być może na Węgrzech. Decyzja - podał "NYT" - wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sekretarza obrony i Biały Dom.
IAR/PAP/asop
REKLAMA