Nadciąga pogodowy zwrot. Niestety nie potrwa długo

Anomalie pogodowe w naszym kraju występują coraz częściej. Przez Polskę przetoczył się właśnie niż genueński, który przyniósł intensywne opady deszczu i lokalne podtopienia. Sprawdziliśmy mapy pogodowe na najbliższe dni. W niedzielę i poniedziałek czeka nas kulminacyjne uderzenie ciepła. Są to jednak ostatnie dobre wiadomości.

2025-07-17, 15:31

Nadciąga pogodowy zwrot. Niestety nie potrwa długo
Mapy pogodowe przedstawiające prognozowaną temperaturę. Foto: wxcharts.com

Pogoda na najbliższe dni. Z dala od lata, jakie znamy

W czwartek trzeba będzie uważać na burze. Szczególnie zagrożone regiony to południowy wschód i północny zachód kraju. Nawałnicom towarzyszyć będą opady deszczu do 30 mm. Porywy wiatru osiągną prędkość 65 km/h. W związku z niebezpieczną pogodą IMGW opublikowało alerty. Termometry wskażą od 18-19 stopni Celsjusza na południu, północy i zachodzie kraju do 23 stopni na krańcach wschodnich i Mazowszu.

W piątek nie unikniemy powtórki nieprzyjemnej aury. Prognozowane są zachmurzenia, przelotne opady deszczu i burze. - Nawałnic spodziewamy się głównie we wschodniej połowie kraju, jak również na Przedgórzu Sudeckim - powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Opady wyniosą do 20 mm. Temperatura sięgnie od 20 stopni w rejonach nadmorskich i podgórskich, do 24-25 stopni na krańcach zachodnich i wschodnich.

Pierwsze widoczne zmiany. Pogoda na weekend

Pogodowy zwrot zacznie się w sobotę. Na zachodzie kraju temperatura osiągnie od 24 do nawet 27 stopni. W centrum nieco chłodniej - od 20 do 21 stopni. Pierwsze uderzenie ciepła nastąpi w niedzielę. Wtedy mieszkańcy województwa dolnośląskiego muszą się przygotować na wartości rzędu 28-29 stopni. Jednak prawdziwe lato dopiero się rozpocznie.

Model pogodowy GFS potwierdza prognozę IMGW na niedzielę. Widać na nim, że na zachodzie kraju temperatury mogą sięgnąć nawet wyższych wartości - rzędu 30 stopni.

Źródło: wxcharts.com Źródło: wxcharts.com

Apogeum ciepła. Już na początku tygodnia

W poniedziałek nastąpi apogeum. Cały pas zachodni i południowy - województwa zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie - musi się przygotować na rekordowy skwar. Wartości rzędu 31-32 stopni nie powinny być wówczas dla nikogo zaskoczeniem.

Letnia spiekota potrwa niezwykle krótko. Już we wtorek będziemy świadkami znaczącego ochłodzenia - pogoda wyraźnie zastopuje. Zachód kraju odetchnie - temperatury "gorących" regionów z niedzieli nie przekroczą wówczas 24-26 stopni.

Źródło: IMGW Źródło: IMGW

środę czwartek będziemy świadkami ostatnich podrygów lata w nadchodzącym tygodniu. Ciepło będzie szczególnie na południu kraju (28-29 stopni). Jednak jeśli ktoś planuje weekend nad morzem - mamy bardzo złe wieści. Na północy temperatury nie przekroczą 21-23 stopni. Anomaliami pogodowymi przywitają z kolei krańce południowe - minimalna temperatura wyniesie tam zaledwie 14-15 stopni.

Jak radzić sobie z upałem?

  • Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu.
  • Pij dużo wody niegazowanej.
  • Unikaj wysiłku fizycznego.
  • Jeśli możesz - zostań w domu.
  • Noś nakrycie głowy.
  • Stosuj kremy z filtrem UV.
  • Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie.
  • Nie pij alkoholu - odwadnia organizm.
  • W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna.
  • Noś lekką i przewiewną odzież.

Objawy przegrzania organizmu: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze - dzwoń na 112.

[MAPA TEMPERATUR] - aktualna temperatura dla twojego regionu:

Czytaj także:

Źródło: IMGW/wxcharts.com/pb

Polecane

Wróć do strony głównej