Dokąd latamy najchętniej i ile to kosztuje? Wakacyjne trendy 2025

W tym roku Turcja ponownie jest liderem rankingów najpopularniejszych krajów - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Marzena Buczkowska-German z Wakacje.pl. Dokąd jeszcze najczęściej lecimy, ile kosztują wakacje w sezonie 2025 i co zmieniło się w naszych podróżniczych zwyczajach? Sprawdziliśmy, jak i za ile Polacy uciekają przed kapryśnym latem.

2025-07-17, 15:44

Dokąd latamy najchętniej i ile to kosztuje? Wakacyjne trendy 2025
Pogoda nie dopisuje? Ciepłe kierunki biją rekordy rezerwacji. Foto: Mateusz Kotowicz/REPORTER/AA/ABACA/Abaca/East News/Stanislaw Bielski/REPORTER/Michal Wozniak/East News/MAXHOP/East News

Dokąd lecimy najchętniej? Antalya, Kreta, Hurghada

Jak wynika z danych Wakacje.pl, Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają destynacje położone nad ciepłym morzem. W pierwszej piątce znajdują się: Turcja, Grecja, Egipt, Tunezja i Hiszpania. Na podium, jeśli chodzi o konkretne miejscowości, znalazły się: Antalya, Hurghada i Marsa Alam. Równie dużym powodzeniem cieszą się Djerba (Tunezja), Kreta oraz Złote Piaski i Słoneczny Brzeg w Bułgarii.

Najczęściej wybieramy tygodniowe wyjazdy czarterowe. Aż 70 proc. klientów biur podróży decyduje się właśnie na taki wariant. Na drugim miejscu są pobyty trwające od 8 do 13 dni. W dalszej kolejności - krótkie wypady do 6 dni i dwutygodniowe wycieczki.

Polacy wyjeżdżają głównie w szczycie sezonu, czyli w czasie wakacji szkolnych i na początku jesieni. Największy odsetek rezerwacji przypada na maj i czerwiec - tak deklarują osoby planujące wyjazd z biurem podróży.

Co ważne, chętnie korzystamy z portów lotniczych zlokalizowanych najbliżej domu. Najczęściej wybierane lotniska to: Katowice, Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk. - Z badań rynkowych prowadzonych przez Wakacje.pl wynika, że klienci biur podróży w pierwszej kolejności wybierają wyloty z portu znajdującego się najbliżej ich miejsca zamieszkania - zaznacza w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Marzena Buczkowska-German, ekspert ds. komunikacji zewnętrznej i obsługi medialnej w Wakacje.pl.

Ile wydajemy na wakacje? Rośnie średnia wartość rezerwacji

Wakacje 2025 są droższe, ale Polacy nie zamierzają z nich rezygnować. Średnia wartość rezerwacji wyjazdów zagranicznych wzrosła o niemal 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Głównym powodem jest coraz większa skłonność do wyboru hoteli wyższej klasy oraz dominacja formuły all inclusive - tę opcję wybiera aż 89 proc. podróżnych.

- All inclusive pozwala lepiej kontrolować całkowity budżet wyjazdu - dzięki tej opcji nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami w postaci napojów czy posiłków lub przekąsek, co ma szczególne znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi - podkreśla Marzena Buczkowska-German.

Z danych Wakacje.pl wynika, że w sezonie lato 2025 tygodniowy urlop w formule all inclusive można znaleźć już od nieco ponad 1800 zł za osobę - mowa o czterogwiazdkowych hotelach w Egipcie, z wylotem z Poznania. W przypadku 5-gwiazdkowych obiektów ceny rozpoczynają się od ok. 2100-2300 zł. Największe możliwości dla osób szukających korzystnych ofert oferują lotniska w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

Co się zmienia? Rezerwujemy wcześniej i chcemy więcej

Tegoroczne lato to czas nie tylko wzrostu rezerwacji, ale też nowych zwyczajów wśród polskich turystów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup wyjazdu z dużym wyprzedzeniem - liczba rezerwacji dokonanych ponad 3 miesiące przed wyjazdem wzrosła aż o 23 pkt proc. rok do roku. Powody są proste: niższe ceny w przedsprzedaży, większy wybór i lepsze warunki rezerwacji.

Nowym standardem staje się także zakup ubezpieczenia podróżnego. - O tym, czy je wybierzemy, decyduje m.in. kierunek, do którego się wybieramy - podkreśla Marzena Buczkowska-German. Najważniejsze kryteria to ochrona zdrowia, długość wyjazdu i planowane aktywności.

Eksperci wskazują również na rosnącą popularność tzw. turystyki doświadczeń - coraz częściej zależy nam nie tylko na wypoczynku, ale także na poznawaniu lokalnej kultury, kuchni i nowych form spędzania czasu. Coraz częściej nie traktujemy podróży jak luksusu, lecz jak istotną potrzebę. - Podróże stały się dla Polaków niemalże podstawową potrzebą, na którą są skłonni wydać pieniądze zaoszczędzone na innych przyjemnościach - ocenia Anna Podpora, head of product development w Wakacje.pl.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Wakacje.pl/nł

Polecane

Wróć do strony głównej