Dzień ojca, święto nie dla wszystkich tatusiów. Protest w Katowicach

Dzisiaj Dzień Ojca. Z tej okazji w Katowicach zaplanowano manifestację pod hasłem "Stop dyskryminacji ojców przez sądy rodzinne", która ma zwrócić uwagę na nierówne traktowanie przez wymiar sprawiedliwości kobiet i mężczyzn.

2015-06-23, 14:00

Dzień ojca, święto nie dla wszystkich tatusiów. Protest w Katowicach
Psychologowie przypominają, że ojciec pełni bardzo ważną rolę w wychowaniu dziecka. Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Obchodzimy dzień ojca. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Nie każdy rodzic ma dzisiaj możliwość świętowania ze swoim dziećmi - mówi Przemysław Piotrowski, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca w Katowicach. Tłumaczy, że w proteście biorą udział rodzice, którzy w obliczu prawa mają ograniczone kontakty z pociechami lub nawet przez lata nie mieli z nimi styczności. Przemarsz białych koszulek rozpoczął się o 11.00 na katowickim rynku. Uczestnicy manifestacji przemaszerowali pod Sąd Okręgowy, a następnie z powrotem na rynek. Manifestacja ma potrwać do 18.

Posłuchaj

Przemysław Piotrowski, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca w Katowicach o gorszym traktowaniu ojców (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Uczestnicy manifestacji są oburzeni ciągłą dyskryminacją ojców w sądach rodzinnych. Jak mówi Przemysław Piotrowski - dzieci są izolowane od jednego z rodziców, a w prawie dotyczącym spraw polskiej rodziny nic się nie zmienia.

REKLAMA

Zdaniem psychologów, rola ojca jest nie do przecenienia. To on wytycza granice, uczy wykonywania obowiązków i ponoszenia konsekwencji. Stawia wymagania, ucząc w ten sposób, jak pokonywać życiowe trudności. Stanowi dla swojego dziecka model do identyfikacji i naśladowania. Miłość ojcowska inspiruje do pracy nad sobą, do samodoskonalenia, rozwijania umiejętności. Ojciec stanowi też pierwszy wzorzec męskości, dla syna jak i córki.

Posłuchaj

Teodozja Strawczyńska z Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców o potrzebie obecności obojga rodziców (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Przedszkolaki przekonują, że tata potrafi być surowy i wymagający, ale ogólnie jest fajny. Bo czyta bajki, kupuje zabawki, daje słodycze i można się z nim bawić. - Tata trochę fajny, trochę niefajny, bo czasem na mnie krzyczy - mówi jeden z maluchów.

REKLAMA

Posłuchaj

Nastolatkowie o roli ojca (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Dzień Ojca jest obchodzony w wielu krajach, ale w różnych terminach. W Polsce świętujemy 23 czerwca równo od 50 lat.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w Stanach Zjednoczonych, już 105 lat temu, 19 czerwca 1910 roku. Z inicjatywą święta wystąpiła Sonora Louise Smart Dodd. Chciała ona uczcić swojego ojca, weterana wojennego, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci. W 1924 roku prezydent USA prezydent Calvin Coolidge zaakceptował Święto Ojca, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę jego obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca, nadając mu status święta narodowego. Dzień Ojca jest obchodzony we Włoszech 19 marca, w dzień Świętego Józefa, na Litwie - w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii - w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech - w święto Wniebowstąpienia Jezusa, obchodzone 40 dni po Wielkanocy. Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Taty na świecie, jest trzecia niedziela czerwca. Wtedy świętują go ojcowie między innymi, w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej