Satelita Sentinel-2A został pomyślnie umieszczony na orbicie
Dzięki satelicie, który zdolny jest do wykonywania wysokiej jakości zdjęć w kolorze i podczerwieni, możliwe będzie np. prognozowanie plonów czy monitorowanie katastrof naturalnych.
2015-06-23, 18:21
To drugi po Sentinel-1A satelita wysłany w kosmos w ramach programu obserwacyjnego Copernicus, realizowanego przez Unię Europejską. Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę w nocy z poniedziałku na wtorek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Dostarczy wysokiej jakości zdjęcia Ziemi, które posłużą ludziom i przedsiębiorstwom do zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska naturalnego, w walce ze zmianami klimatycznymi czy wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Dane z nowego satelity umieszczonego niespełna 800 km nad Ziemią mogą się przydać również rolnikom do monitorowania plonów w okresie wegetacji.
Komisja Europejska wskazuje też na ich przydatność w reagowaniu na sytuacje kryzysowe niezależnie od tego, czy chodzi o wypadki spowodowane przez człowieka czy o katastrofy naturalne, takie jak powodzie czy osunięcia ziemi. Dane z Copernicusa były wykorzystane np. po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Porównanie zdjęć przed i po katastrofie pomogło skierować zespoły ratunkowe w odpowiednie obszary.
Pierwszy z sześciu satelitów z rodziny Sentinel, które zgodnie z planem do 2021 roku mają być wyniesione w kosmos, został umieszczony na orbicie w kwietniu 2014 roku. Jest wyposażony w radary pozwalające monitorować grunty, lodowce czy np. potencjalne wycieki ropy, nawet podczas pochmurnej pogody.
***
Program Copernicus, wcześniej nazywany GMES (Global Monitoring for Environment and Security), to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach programu z budżetem 8,4 mld euro ma powstać autonomiczny, wielopoziomowy europejski system obserwacji Ziemi. KE zarządza nim i koordynuje jego różne systemy i usługi, natomiast ESA jest odpowiedzialna za rodzinę satelitów Sentinel, z których napływa strumień danych rozpowszechnianych przez te systemy.
PAP, kk
REKLAMA